Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest obchodzony na całym świecie 3 grudnia. Szkoła Policji w Pile obchodzi ten dzień cyklicznie.

Celem Dnia Osób Niepełnosprawnych w Szkole Policji w Pile jest upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku oraz zwracania uwagi na problemy osób niepełnosprawnych. Zadaniem dla nas jest budowanie właściwych relacji oraz kształtowanie postawy tolerancji, zrozumienia, z jakimi trudnościami spotykają się osoby niepełnosprawne na co dzień.  W ramach realizacji treści programowych na różnych kursach, policyjni nauczyciele budują świadomość, że należy szanować każdego człowieka niezależnie od jego sprawności, a także że wszyscy jednakowo odczuwamy emocje i potrzebujemy akceptacji drugiego człowieka.

Słuchacze i funkcjonariusze Szkoły Policji w Pile w ramach działalności wolontaryjnej organizują różnego rodzaju akcje, np. zbiórki zabawek, materiałów papierniczych oraz książek i gier planszowych, które przedstawiciele samorządu zawożą na oddział dziecięcy Szpitala Specjalistycznego w Pile i do innych instytucji. Przy współpracy Szkoły z Fundacją DKMS organizowane są rejestracje potencjalnych dawców szpiku. Regularnie odbywają się akcje honorowego krwiodawstwa, w których za każdym razem bierze udział kilkadziesiąt osób. W murach Szkoły niejednokrotnie gościmy osoby niepełnosprawne, którym przybliżamy codzienną pracę Policji.

Niepełnosprawność nie powinna wykluczać. Dlatego tak ważne jest, abyśmy rozumieli potrzebę skutecznego usuwania barier i wprowadzania zmian umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami aktywny udział w życiu społecznym na równi z innymi. To budowanie otwartego, przyjaznego świata, w którym każdego człowieka postrzega się przez pryzmat jego możliwości, a nie ograniczeń.

Waldemar Hałuja