Bo ważne jest aby nie zamykać się na potrzeby drugiego człowieka

Pod koniec zeszłego tygodnia gościliśmy w naszej Szkole wyjątkowe osoby. Dzięki uprzejmości Pani Komendant insp. Beaty Różniak-Krzeszewskiej, na prośbę Pani kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Wałczu, naszą Szkołę odwiedziło dwudziestu podopiecznych.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Wałczu dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi jest dzienną placówką wsparcia zapewniającą codzienną pomoc, terapię i rehabilitację społeczną dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną i chorującym na zaburzenia psychiczne. Kierownictwo placówki, w codziennej pracy terapeutycznej stara się przybliżyć swoimi podopiecznym instytucje i ciekawe miejsca bliższego i dalszego środowiska społecznego. Nic więc dziwnego, że tym razem wybrano Szkołę Policji w Pile, która zdecydowanie należy do jednych z najciekawszych w Pile.

Pokaz sposobu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas spotkania nasi goście mieli okazję zobaczyć sale specjalistyczne, w których na co dzień słuchacze szkoleń zawodowych oraz kursów specjalistycznych nabywają umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania zadań służbowych na jak najwyższym poziomie. Wizyta w naszej placówce była doskonałą okazją do przybliżenia roli policjantów w służbie społeczeństwu oraz pokazania, z jakimi zadaniami podczas służby zmierzają się funkcjonariusze Policji.

Prezentacja kombinezonu ochronnego.

Oprócz zwiedzania Szkoły, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Wałczu uczestniczyli w specjalnie dla nich zorganizowanych zajęciach:

• mł. asp. Anna Magdziak – instruktor Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych, zaprezentowała pomoce dydaktyczne dostępne w naszej Szkole oraz sprzęt medyczny, którymi funkcjonariusze na co dzień dysponują w służbie; podczas spotkania pokazała sposób udzielania pierwszej pomocy przy złamaniach, a także postępowanie z osobą nieprzytomną i nieoddychającą przy użyciu defibrylatora AED;
  • asp. szt. Kamil Doliwka – instruktor Zakładu Prawa i Kryminalistyki opowiedział o zasadach poruszania się na miejscu zdarzenia, na czym polega praca technika kryminalistyki oraz przewodników psów służbowych, a także zaprezentował ślady kryminalistyczne oraz ujawnianie linii papilarnych na ujawnionych przedmiotach.

Daktyloskopia.

Wizyta była ogromnym przeżyciem dla naszych zwiedzających, nie obyło się bez wielu pytań i satysfakcjonujących odpowiedzi. Spotkanie zakończyło się pięknymi podziękowaniami dla Pani Komendant Szkoły za umożliwienie odwiedzenia naszej jednostki.

MP/MP

• Zdjęcie pamiątkowe.
  • Pokaz fantomów służących do ćwiczeń.
  • Opatrywanie złamania ręki.
  • Postępowanie z osobą nieprzytomną.
  • Zapoznanie z rodzajami śladów kryminalistycznych.
  • Daktyloskopia metodą tuszową.
  • Ujawnianie śladów daktyloskopijnych na przedmiotach.