Porozumienia o współpracy

Porozumienie z ZSP nr 2 w Pile

Data publikacji 06.04.2011

Porozumienie z ZSP nr 2 Wybrane zagadnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego to nowy blok edukacyjny, który od przyszłego roku szkolnego będzie realizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile.

Na mocy porozumienia o współpracy, które podpisali w dniu 22.06.2006 r. dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Maria Kubica, Komendant Szkoły Policji w Pile mł. insp. Andrzej Gajewski pod honorowym patronatem Starosty Pilskiego Leszka Partyki, w dwóch klasach Liceum Ogólnokształcącego rozpocznie się realizacja trzyletniego autorskiego programu opracowanego przez wykładowców Szkoły Policji.

W roku szkolnym 2006/2007 programem nauczania, którego realizacja będzie kontynuowana w drugim i trzecim roku nauki, zostaną objęci uczniowie dwóch klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego. Lekcje z nimi będą prowadzili wykładowcy prawa, prewencji i wyszkolenia specjalnego pilskiej Szkoły Policji. Uczniowie zapoznają się m.in. z ogólną wiedzą o Policji, wybranymi zagadnieniami prewencji kryminalnej i technikami kryminalistycznymi, zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa publicznego oraz podstawowymi informacjami dotyczącymi zagadnień z zakresu broni palnej, środków przymusu i ochrony osobistej . Podczas zajęć omawiane będą także zagadnienia pracy Policji w terenie i praktyczne aspekty służby policyjnej.

Porozumienie z ZSP nr 2 Z inicjatywą wprowadzenia nowego przedmiotu wystąpił dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem Komendanta Szkoły Policji w Pile, bowiem korzyści płynące z jego realizacji są oczywiste: kształtowanie świadomości prawnej młodzieży, zrozumienie dla policyjnej służby, wzrost poczucia odpowiedzialności uczniów i zainteresowania służbą w Policji.

Zespół Szkół Pponadgimnazjalnych w Pile jest jedyną placówką w województwie wielkopolskim, w której realizowany jest blok edukacyjny poruszający zagadnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pierwsze w Polsce klasy o podobnym profilu powstały w województwach lubelskim i pomorskim.

(19.08.06)