Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego! - Wolontariat - Szkoła Policji w Pile

Wolontariat

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego!

Data publikacji 28.05.2018

25 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Ustanowiony w celu uczczenia pamięci zaginionego 25 maja 1979 roku 6-letniego Etana, którego tajemnicze zniknięcie poruszyło nie tylko społeczność Stanów Zjednoczonych, ale i cały świat.

Młodsze dzieci są ciekawe świata i nie są w stanie ocenić grożącego im niebezpieczeństwa. Przy zaginięciu dzieci, szczególnie ważny jest czas. Najmłodsi narażeni są na większe zagrożenia. Zagubienie w lesie, wpadnięcie do rzeki lub wyziębienie, mogą mieć dramatyczne skutki. Należy zatem pamiętać, aby nie zostawiać dzieci do lat 10 samych w domu czy bez opieki na podwórku. Dziecko jak najwcześniej powinno znać swoje imię i nazwisko oraz adres. Warto nauczyć również swoją pociechę zasad zachowania wobec obcych osób. Policjanci ze Szkoły Policji w Pile na spotkaniu z dziećmi z Kaczor uczyli  takich zachowań. Wolontariusze w formie zabawy uczyli sześciu zasad:

1.      Nie szukam, czekam!

2.      Nie mogę wychodzić z samochodu na drogę.

3.      Do pomocy gotowe służby mundurowe.

4.      Ktoś nie znany – nie ufamy.

5.      W bucie schowam kontakt do mamy.

6.      Mam być widziana, a nie schowana.

 Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki edukacyjne przygotowane przez fundację ITAKA z zakresu profilaktycznego zaginięcia dzieci w terenie otwartym oraz mieście. Samorząd szkolny słuchaczy Szkoły Policji w Pile od wielu lat we współpracy z Fundacją ITAKA  organizuje spotkania edukacyjne związane z zaginięciami dzieci i młodzieży.


WOSziD/Sebastian Wegner