„POZ” – czwarta edycja kursu

Czwarta edycja kursu specjalistycznego z zakresu wykonywania wybranych czynności w obszarze poszukiwań osób zaginionych (POZ) w Szkole Policji w Pile odbywa się z dużym zaangażowaniem zaproszonych funkcjonariuszy Policji z całego kraju oraz gości specjalnych.

Gościliśmy przedstawicieli z Sekcji Przewodników Psów Specjalnych MTR, Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP pod przewodnictwem specjalisty mł. asp. Adriana Skupy, który przyjechał wraz ze swoją koleżanką z pracy MONETĄ – 7 letnim psem rasy bloodhund, oraz specjalistę sierż. szt. Marcina Sitkowskiego i jego kolega z pracy, MAT- 6 letni pies rasy posokowiec bawarski. Zajęcia zostały podzielone na dwa etapy.

Pierwsza część to zajęcia teoretyczne, gdzie omówiono wykorzystanie psów tropiących metodą mantralingową w działaniach poszukiwawczych Policji. Skupiono się głównie nad wykorzystaniem ich do poszukiwań osób zaginionych, wspomniano o wykorzystaniu ich do tropienia sprawców przestępstw jak i potwierdzenia lub wykluczenia obecności sprawcy/świadka na miejscu zdarzenia oraz na prawidłowym zabezpieczeniu śladu zapachowego.

W drugiej części - zajęcia praktyczne przeprowadzone w terenie zurbanizowanym.  Na samym początku przeprowadzono odprawę, gdzie uczestniczącym funkcjonariuszom określono cel do osiągnięcia a mianowicie odszukanie osoby zaginionej, która wyszła z domu z chorobą demencyjną. Następnie pokazano jak zabezpieczyć ślad zapachowy i w tym momencie do pracy przystąpiła MONETA oraz MAT.

Nadmienić należy, że psy nie pracowały równocześnie po to aby funkcjonariusze zobaczyli różną pracę psów, gdyż mieliśmy do czynienia z rasą bloodhund i posokowiec bawarski. W jednym jak i w drugim przypadku cel został osiągnięty!

Ta część kursu ma celu uświadomienie uczestnikom, że Komenda Główna Policji ma w dyspozycji psy o nieocenionych zdolnościach, a za nimi stoją specjaliści, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i wymieniają się doświadczeniami. Dla MONETY i MATA był to zaś dodatkowy trening, który może zaowocować w przyszłej pracy.

Wszyscy uczestnicy szkolenia jednogłośnie potwierdzili, że udział w kursie Sekcji  Przewodników Psów Specjalnych MTR, Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP poszerzył ich wiedzę i umiejętności w zakresie poszukiwania osób zaginionych.

DZ/MP