XIII Seminarium Prawnicze

W dniach 29-30 listopada 2023 r. w Szkole Policji w Pile odbyło się XIII Seminarium Prawnicze z cyklu odpowiedzialność dyscyplinarna w służbach mundurowych.

Wydarzenie to zostało zrealizowane przez naszą Szkołę przy współudziale Uniwersytetu SWPS. Tegoroczna edycja poświęcona była tematyce związanej z trybami szczególnymi postępowania dyscyplinarnego.

Zaproszenie do udziału w seminarium przyjęli przedstawiciele nauki i praktyki, zajmujący się prawem dyscyplinarnym, w tym zwłaszcza problematyką odpowiedzialności dyscyplinarnej w służbach mundurowych.

Uroczystego otwarcia i przywitania uczestników dokonała Komendant Szkoły Policji w Pile insp. Beata Różniak-Krzeszewska. W swoim przemówieniu wskazała na istotną rolę dotychczasowych spotkań w tak znamienitym gronie oraz ich wpływie na regulacje prawne w zakresie ich ujednolicania w różnych służbach mundurowych i dostosowywania do współczesnych realiów prowadzenia postępowań dyscyplinarnych.

Następnie głos, w imieniu współorganizatora – Uniwersytetu SWPS – zabrał dr Piotr Jóźwiak z Katedry Prawa Publicznego i Teorii Prawa. Wspomniał o wadze i znaczeniu seminarium w świecie prawniczym i wyraził zadowolenie, że w porównaniu do wcześniejszych edycji, w których wypowiadali się głównie przedstawiciele nauki, w ostatnich latach coraz częściej włączają się do dyskusji przedstawiciele służb mundurowych, np. rzecznicy dyscyplinarni, którzy na podstawie własnych doświadczeń wzbogacają tematykę tych spotkań.

Pierwszego dnia referaty wygłosili m.in.: prof. dr hab. Barbara Janusz-Pohl z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. SWPS dr hab. Teresa Gardocka i dr Łukasz Majewski z Uniwersytetu SWPS, prof. dr hab. Radosław Giętkowski z Uniwersytetu Gdańskiego i prof. WSG dr Ireneusz Adamczak z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Dzień drugi otworzyło wystąpienie dr. Olafa Włodkowskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który omówił tematykę wznowienia postępowania dyscyplinarnego funkcjonariuszy Policji. W dalszej części swoje referaty wygłosili m.in. dr Piotr Jóźwiak i Prezes Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz.

Podczas seminarium głos zabrali również studenci Akademii Policji w Szczytnie, którzy poruszyli zagadnienia z zakresu dobrowolnego poddania się karze oraz rozmowie dyscyplinującej. Nazwiska prelegentów oraz tematy ich wystąpień zamieszczone zostały w programie.

Na zakończenie seminarium insp. Beata Różniak-Krzeszewska, wręczając certyfikaty uczestnictwa oraz publikację będącą pokłosiem XII edycji, wyraziła podziękowania za pozytywny i liczny udział przedstawicieli środowiska naukowego i różnych służb, którzy po raz kolejny zdecydowali się przyjechać do pilskiej Szkoły Policji i właśnie tu zabrać głos w tak ważnej kwestii, jaką jest odpowiedzialność dyscyplinarna.

 

Tekst / zdjęcia:

Waldemar Hałuja

Powrót na górę strony