Kurs z metodyki nauczania

W okresie od 20 listopada do 1 grudnia br. w Szkole Policji w Pile zrealizowano kolejną edycję kursu specjalistycznego z zakresu metodyki nauczania oraz prowadzenia lokalnego doskonalenia.

Zajęcia na kursie prowadzili nauczyciele policyjni z Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia Szkoły –  nadkom. Hanna Bigielmajer, kom. Przemysław Wypuść i asp. Dawid Dudkiewicz.

W kursie wzięło udział 8 funkcjonariuszy Policji - z garnizonów mazowieckiego i podlaskiego oraz ze Szkoły Policji w Pile.

Celem kursu było przygotowanie nauczycieli policyjnych do realizacji zadań dydaktycznych w jednostkach szkoleniowych oraz w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego w jednostkach organizacyjnych Policji. Zakres tematyczny kursu obejmował takie tematy, jak: komunikacja interpersonalna w procesie dydaktycznym, emocje i stres w procesie nauczania, praca nauczyciela z grupą szkoleniową, wybrane zagadnienia andragogiki i etyki zawodowej, formułowanie i zastosowanie celów kształcenia, zasady dydaktyczne, metody nauczania, ogniwa procesu kształcenia, środki dydaktyczne wspomagające proces kształcenia, zasady oceniania, narzędzia oceny, elektroniczne kształcenie na odległość, lokalne doskonalenie zawodowe i kształcenie umiejętności praktycznych.

Zgodnie z programem nauczania na ww. kursie, każdy z jego uczestników indywidualnie zrealizował dwie jednostki lekcyjne z tematu zgodnego z wcześniej opracowanym konspektem, z wykorzystaniem różnych metod dydaktycznych. Tematy  zrealizowanych jednostek lekcyjnych były dowolne i tym samym różnorodne.

Proces dydaktyczny odbywał się w przyjaznej atmosferze, a słuchacze uczestniczyli w zajęciach z dużym zaangażowaniem. Czas trwania kursu został wykorzystany przez jego uczestników optymalnie, o czym świadczy poziom przeprowadzonych przez nich zajęć, jak i opinie wyrażone podczas podsumowania kursu.

Hanna Bigielmajer