Jesienne wycieczki

Szkoła Policji w Pile, dbając o bezpieczeństwo oraz edukację dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, od dłuższego czasu umożliwia placówkom oświatowym zwiedzanie swoich obiektów i zapoznanie się z pracą Policji.

W dniu 8 listopada Szkołę odwiedziły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 19 im. Misia Uszatka w Pile. Podczas wizyty, dzieci nie tylko zwiedziły szkolne obiekty, ale także uczestniczyły w zorganizowanych specjalnie dla nich zajęciach dydaktycznych z zakresu pierwszej pomocy, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kryminalistyki.

Asp. szt. Gerard Stankiewicz podzielił się z gośćmi swoją wiedzą na temat pierwszej pomocy, łącząc naukę z zabawą – dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe oraz oswoiły się ze sprzętem niezbędnym podczas ratowania zdrowia i życia. Następnie asp. Dariusz  Brzeziński przypomniał najmłodszym o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, o tym, jak postąpić, kiedy zostaną zaczepione przez obce osoby oraz jak zachować bezpieczeństwo na placu zabaw. O pracy techników kryminalistyki opowiedział natomiast podkom. Artur Pinkowski, który wykonał dzieciom pamiątkową daktyloskopię.

Na koniec wizyty w Szkole, przedszkolaki odwiedziły gabinet komendanta – insp. Beaty Różniak-Krzeszewskiej.

Podobny charakter, jak powyżej opisany, miało spotkanie uczniów, którzy w dniu 21 listopada przyjechali do nas z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie. Grupa 75 drugo- i trzecioklasistów, wraz ze swoimi wychowawczyniami miała okazję wysłuchać informacji dotyczących historii pilskiej Szkoły Policji oraz zadań przez nią realizowanych, które przybliżył podkom. Dariusz Szęfel.

Następnie dzieci w grupach przez trzy godziny uczestniczyły w zajęciach, które przygotowali dla nich policyjni wykładowcy. Asp. Daria Kasperkowiak przybliżyła zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zaprezentowała wyposażenie radiowozu. Asp. szt. Kamil Doliwka opowiedział o tym, co to jest daktyloskopia i jakie rodzaje śladów zabezpieczają technicy kryminalistyki. Ponadto chętne dzieci mogły na pamiątkę zabrać ze sobą odciski swoich linii papilarnych. Najważniejszych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy udzieliła dzieciom mł. asp. Anna Magdziak. Podczas tych zajęć uczniowie mogli także sprawdzić swoje umiejętności na specjalnych trenażerach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Tekst / zdjęcia:

Marta Królewicz / Waldemar Hałuja, Dariusz Szęfel