Stop walkom psów

W Szkole Policji w Pile odbyło się szkolenie na temat nielegalnych walk psów. W opinii ekspertów zjawisko to w Polsce jest podobne do obserwowanego w USA oraz wielu innych krajach, a pomiędzy organizatorami walk, światem zorganizowanej przestępczości i hodowcami istnieje międzynarodowa sieć powiązań.

Szkolenie, w którym  uczestniczyło ponad sto osób: słuchacze szkoleń zawodowych podstawowych i specjalistycznych, a także kadra Szkoły, zostało przeprowadzone przez ekspertów Humane Society International (HSI) - największej na świecie organizacji dbającej o dobrostan zwierząt. Byli to Janette Reever – była policjantka, obecnie biegła sądowa i kierownik programu przeciwdziałania przestępczości wobec zwierząt w HSI oraz Adam Parascandola – również były policjant, obecnie biegły sądowy i wiceprezes zespołu ds. ratowania zwierząt w HSI. Oboje zaczynali od pracy w amerykańskiej policji, a obecnie dzielą się wieloletnim doświadczeniem z organami ścigania i agencjami federalnymi prowadząc szkolenia na całym świecie.

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu szkoleń z zakresu rozpoznawania i przeciwdziałania walkom psów dla organizacji i instytucji zajmujących się świadczeniem pomocy zwierzętom. Eksperci z USA przebywali w Polsce na zaproszenie inicjatywy społecznej „Stop Walkom Psów”.

WH