Szkolenie z zakresu realizacji ustawowych zadań Policji wynikających z przepisów dotyczących ochrony osób i mienia oraz obrotu specjalnego

W dniach 5-6 października 2023 r., w Szkole Policji w Pile, odbyło się szkolenie dedykowane problematyce z zakresu...

realizacji ustawowych zadań Policji wynikających z przepisów ustawy o ochronie osób i mienia, ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyborami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Odbiorcami przedsięwzięcia, zorganizowanego przez Wydział Nadzoru nad Specjalistycznymi Uzbrojonymi Formacjami Ochronnymi (SUFO) Biura Prewencji KGP, byli przedstawiciele Wydziałów Postępowań Administracyjnych Komend Wojewódzkich (Stołecznej) Policji oraz Żandarmerii Wojskowej.

Uroczystego otwarcia szkolenia dokonali Zastępca Dyrektora Biura Prewencji KGP insp. Piotr Kulesza oraz Zastępca Komendanta Szkoły Policji ds. dydaktycznych insp. Ryszard Jakubowski.

Podczas szkolenia przedstawiona została problematyka dotycząca między innymi:

• efektów nadzoru Komendanta Głównego Policji nad działalnością SUFO, w oparciu o wyniki kontroli przeprowadzonych przez upoważnionych funkcjonariuszy Policji w 2022 r. oraz bieżącą realizację zadań w tym zakresie,
  • planowania oraz przeprowadzania czynności kontrolnych w świetle przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szczegółowych zasad wydawania upoważnień do kontroli oraz trybu wykonywania czynności nadzoru Komendanta Głównego Policji nad działalnością specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych oraz funkcjonowania w SESPol formularza sprawozdawczego nr III/10,
  • prawidłowego stosowania przepisów dotyczących ochrony osób i mienia, broni i amunicji oraz wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią amunicją oraz wyborami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
  • nieprawidłowości stwierdzanych przez organ II instancji w prowadzonych przez Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji, postępowaniach administracyjnych na podstawie przepisów m.in. ustawy o ochronie osób i mienia oraz ustawy o broni i amunicji,
  • modyfikacji funkcjonującego w KSIP rejestru „Broń” w związku z prowadzonym projektem informatycznym pn. „Dostosowanie Rejestru Broń do wymiany danych z Systemem Rejestracji Broni (SRB)”.

Tematyka oraz stacjonarna forma szkolenia były odpowiednią płaszczyzną wymiany doświadczeń i poglądów eksperckich, służąc tym samym profesjonalizacji działań Policji w zakresie nadzoru nad działalnością SUFO, bronią i amunicją oraz tzw. obrotem specjalnym.

Autor: mł. insp. Agnieszka Jabłońska

Radca Wydziału Nadzoru nad SUFO Biura Prewencji KGP