Nasi wykładowcy w Krajowej Administracji Skarbowej

W połowie września 2023 r., wykładowcy Zakładu Prawa i Kryminalistyki Szkoły Policji w Pile, podinsp. Zbigniew Bogusz oraz kom. Michał Kosarski przeprowadzili szkolenie dla funkcjonariuszy Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, które odbyło się w siedzibie Krajowej Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Przedmiotem wykładów były przede wszystkim zagadnienia związane z procedurą karną i jej właściwym zastosowaniem w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych. Szeroko omówiona została problematyka przeszukania pomieszczeń, osób oraz urządzeń zawierających dane informatyczne i ich nośników, zatrzymania osób, stosowania środków przymusu bezpośredniego, taktyki przesłuchania podejrzanych i świadków oraz zagadnień związanych z uczestniczeniem w tych czynnościach obrońców i pełnomocników.

Zaskakującym, i niezwykle cennym dodatkiem, był również ponadnormatywny wykład dotyczący współczesnych zagrożeń związanych z kryptowalutami wykorzystywanymi do przepływu środków finansowych w działalności przestępczej i roli organów ścigania w zwalczaniu tego zjawiska.

Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział blisko stu funkcjonariuszy Wielkopolskiego Urzędu Celno – Skarbowego, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadając szereg pytań, z których żadne nie pozostało bez odpowiedzi.

Najlepszym podsumowaniem przebiegu szkolenia była owacja na stojąco, którą uczestnicy szkolenia podziękowali za przekazaną wiedzę i zaangażowanie naszych wykładowców. Nadmienić należy, że specyfika służby funkcjonariuszy urzędów celno – skarbowych wymagała merytorycznego przygotowania się z aktów prawnych, z którymi na co dzień funkcjonariusze naszej formacji nie mają styczności, tym większe gratulacje dla prowadzących szkolenie.

MK/MP