Społeczność żydowska w Polsce…

W ostatnią środę gościliśmy w naszej Szkole Panią Dagmarę Mańkę-Wizor – Główną Specjalistkę ds. Projektów Naukowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Wzajemna współpraca wynika z zawartego w dniu 28 sierpnia 2020 r. porozumienia pomiędzy Komendantem Głównym Policji a Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w sprawie realizacji projektu „Edukacja antydyskryminacyjna – przedsięwzięcia szkoleniowe dla Policji” na lata 2020-2024.

W ramach zajęć fakultatywnych słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego wysłuchali wykładu pt. „Społeczność żydowska w Polsce dawniej i dziś. Współpraca, rozpoznawanie i zwalczanie antysemityzmu, wsparcie i ochrona dziedzictwa – rola Policji”.

Celem spotkania było podniesienie wiedzy na temat historii i obecności społeczności żydowskiej w Polsce, uwrażliwienie na antysemityzm oraz dziedzictwo żydowskie i rolę Policji w jego ochronie, jak również zdefiniowanie uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji wobec Żydów. Poznanie historii i tradycji mniejszości niewątpliwie przyczynia się do budowy wzajemnego zaufania Policji i grup mniejszościowych oraz wzmacniania antydyskryminacyjnych kompetencji policjantów.

W ramach pobytu przedstawicielki POLIN odwiedzono miejsce pamięci tj. pomnik upamiętniający cmentarz żydowski na terenie Szkoły i zapalono znicz oraz przedstawiono działania edukacyjne w przedmiotowym zakresie w Szkole Policji w Pile.

LB/MP