Kontrola autokarów

Za nami kolejne zajęcia fakultatywne zorganizowane w ramach dodatkowych spotkań dla słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego. Tym razem temat dotyczył kontroli autobusów.

W trakcie zajęć praktycznych podkom. Grzegorz Staszczyk – młodszy wykładowca Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych omówił i przypomniał podstawy zasad ruchu drogowego w oparciu o przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym. Następnie w związku z trwającym sezonem wakacyjnym i wzmożonym ruchem turystycznym funkcjonariusz zademonstrował słuchaczom praktyczne aspekty kontroli pojazdu ze zwróceniem w szczególności uwagi na: trzeźwość kierującego, uprawnienia i ich ważność wraz z tzw. kodem 95 w pisanym w prawo jazdy, dokumenty związane z wykonywaniem transportu osób przez firmy oraz czas pracy na podstawie zapisu z tachografu.

Ponadto, podczas spotkania nauczyciel policyjny wskazał elementy, które można skontrolować, m. in. prawidłowe oznaczenie przewozu osób do lat 18, elementy obowiązkowego wyposażenia autokaru, sprawdzenie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o ważności przeglądu technicznego, prawidłowość oznaczeń wyjść ewakuacyjnych wraz z adekwatną do tego ilością miejsc, układ kierowniczy wraz z nadmiernie zużytym kołem kierownicy.

Zorganizowane zajęcia były doskonałą okazją do przypomnienia i zademonstrowania podstawowych zasad kierowania ruchem oraz wydawania poleceń do zatrzymania we wskazanym miejscu danego pojazdu przy użyciu czynnika ludzkiego i urządzeń technicznych takich jak belka sygnalizacyjna, tarcza do zatrzymywania i systemy głośnomówiące.

Na koniec podkreślono, że prawidłowa i rzetelna kontrola zapewni bezpieczeństwo podróżnych i innych uczestników ruchu drogowego, a przede wszystkim zorganizowanych grup dzieci do lat 18 udających się w sezonie wakacyjnym na letni wypoczynek.

 

 

GS/MP

Powrót na górę strony