Zasady komunikowania się z osobami niedowidzącymi i słabowidzącymi w trakcie realizacji czynności służbowych.

Pod koniec lutego w naszej Szkole odbyła się druga edycja szkolenia z zakresu zasad komunikowania się z osobami niedowidzącymi i słabowidzącymi w trakcie realizacji czynności służbowych. Szkolenie miało formę interaktywnych warsztatów.

Spotkanie stanowiło kontynuację ubiegłorocznej edycji organizowanych zajęć i tym razem skierowane było do  słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego. Warsztaty prowadziła Pani Anna Dąbrowska z Biura Międzynarodowej Współpracy KGP, która od lat aktywnie angażuje się w pomoc osobom niewidomym i tracącym wzrok. Tematyka przygotowanego przez nią szkolenia uwzględniała różne aspekty komunikacji z osobami z niepełnosprawnością wzroku. W jego ramach omówiono realizację zapisów ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Pani Anna Dąbrowska z Biura Międzynarodowej Współpracy KGP

Zajęcia miały formę warsztatów, podczas których uczestnicy poznali teoretyczne aspekty komunikacji i barier dotykających osób z ograniczeniami zmysłu wzroku, a także wcielili się w rolę osoby dotkniętej tym problemem oraz osoby udzielającej pomocy lub wykonującej zadania wobec takiej osoby.

Widok z tyłu na prowadzącą szkolenie Annę Dąbrowską z Biura Międzynarodowej Współpracy KGP. W tle kobieta z zasłoniętym okiem.

Podczas zajęć prowadząca użyła specjalnych gogli, swojego autorstwa, symulujących utratę lub chorobę wzroku. Za ich pomocą, łącznie prawie 50 osobowa grupa słuchaczy mogła doświadczyć, czym jest utrata widzenia i z jakimi trudnościami w życiu codziennym muszą mierzyć się osoby z dysfunkcją wzroku.

Każdy z uczestników szkolenia mógł też wcielić się w osobę z niepełnosprawnością lub w jej przewodnika. Dzięki temu każdy mógł przekonać się o skali trudności, z jaką spotykają  się osoby niedowidzące i słabowidzące podczas wykonywania podstawowych codziennych czynności.

Uczestnicy szkolenia schodzą po schodach z częściowo lub całkowicie zakrytymi oczami – symulacja poruszania się przez osobę z niepełnosprawnością wzroku.

W drugiej części szkolenia prowadząca wyjaśniła, na co szczególnie policjanci powinni zwrócić uwagę podczas kontaktu z osobami z niepełnosprawnością wzroku, np. podczas przesłuchania w charakterze świadka. Rozważając tematykę ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, omówiono również sposoby poprawy dostępności informacji i pomieszczeń dla osób niewidomych i słabowidzących.

PW/MP

• Uczestnik szkolenia próbuje odczytać treść kartki w ciemnych okularach.
  • Uczestnicy szkolenia przymierzają okulary.
  • Widok na prowadzącą szkolenie Annę Dąbrowską z Biura Międzynarodowej Współpracy KGP z tyłu sali.
  • Słuchacze Szkoły Policji w Pile w sali podczas szkolenia z Anną Dąbrowską z Biura Międzynarodowej Współpracy KGP – widok z tyłu.
  • Symulacja prowadzenia po schodach osoby z niepełnosprawnością wzroku przez drugą osobę.