JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ HANDLU LUDŹMI ?

W ramach Krajowego Planu Działań przeciwko handlowi ludźmi, funkcjonariusz naszej Szkoły - st. asp. Robert Matuszewski przeprowadził prelekcję na temat „Jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi?”.

Niewątpliwie handel ludźmi jest największym przejawem patologii społecznej współczesnego świata. Niewielka świadomość dotycząca zbrodni, jaką jest handel ludźmi sprawia, że ten proceder stał się trzecim, pod względem dochodowym nielegalnym „interesem” zaraz po handlu bronią i narkotykami. Są to jedynie dane szacunkowe, ponieważ wskazanie dokładnej skali tego przestępstwa jest bardzo trudne a wręcz  nie możliwe ze względu na „ciemną liczbę przestępstw”.

Plakat czarno biały, widoczne stopy związane łańcuchem oraz napis „Jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi” oraz logo Szkoły Policji w Pile.

W dobie działań zbrojnych na terenie Ukrainy i napływu ludności zza wschodniej granicy Polski, niezwykle istotna stała się profilaktyka podnosząca świadomość, gdyż osoby uciekające przed wojną ale nie tylko, bardzo łatwo mogą stać się ofiarami handlu ludźmi.

Skuteczność zwalczania i zapobiegania przestępstwa handlu ludźmi w ostatnich latach, poprzez pojawienie się nowych form zjawiskowych i dynamiczny ich rozwój, stało się dużym wyzwaniem dla organów ścigania. Jedynie dobre rozpoznanie zjawiska i poznanie mechanizmów działania sprawców, pozwoli na efektywne zwalczanie tego procederu i karanie sprawców. Szeroko zakrojona profilaktyka w połączeniu ze skutecznością w działaniu organów ścigania, pozwoli na uniknięcie wielu dramatów ludzkich jakie ze sobą niesie handel ludźmi.

Powrót na górę strony