Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś, w samo południe, wokół pomnika Ofiar Stalinizmu, zgromadziło się wielu pilan, by oddać hołd Polakom pomordowanym na Wschodzie 82 lata temu.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, obchodzony 13 kwietnia, został ustanowiony przez Sejm w 2007 roku w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci 21 tysięcy obywateli polskich wymordowanych przez NKWD, w tym ponad 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.

Na zdjęciu wojskowa asysta honorowa oraz poczty sztandarowe podczas uroczystości przy pomniku. W tle widoczny budynek Szkoły Policji w Pile.

Po krótkiej refleksji Prezydenta Miasta Piły, Piotra Głowskiego, gospodarza uroczystości, na temat wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat i odczytaniu apelu poległych, delegacje szkół, zakładów pracy, organizacji samorządowych i innych, złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Delegacja umundurowanych policjantów oraz przedstawiciela Straży Pożarnej oddaje honor podczas składania okolicznościowego wieńca pod pomnikiem.

W uroczystości wziął udział Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Ryszard Jakubowski oraz poczet sztandarowy.

WP/W. Hałuja

• Poczet Sztandarowy Szkoły Policji w Pile w towarzystwie innych pocztów sztandarowych podczas uroczystości.
  • Delegacja umundurowanych policjantów oraz przedstawiciela Straży Pożarnej podczas składania okolicznościowego wieńca pod pomnikiem.
  • Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Pile składa okolicznościowy wieniec pod pomnikiem.