Pomoc Ukrainie

W tym trudnym czasie, w obliczu wojny w Ukrainie, losy obywateli tego państwa nie są obojętne mieszkańcom naszego kraju. Pilanie regularnie włączają się w akcje charytatywne, a nasza Szkoła dołożyła swoją cegiełkę.

Formy pomocy udzielanej uchodźcom oraz walczącym w Ukrainie jest różnorodna. Począwszy od oferowania „rąk do pomocy”, poprzez pomoc finansową, na przekazaniu dachu nad głową kończąc. Tak było i nadal jest kontynuowane przez naszą Szkołę.

W ostatnim czasie zorganizowaliśmy koleżeńską zbiórkę, w którą zaangażowali się zarówno funkcjonariusze, pracownicy cywilni, a także słuchacze kursów specjalistycznych i szkolenia zawodowego podstawowego. Zebrane środki, a udało się zgromadzić nie małą kwotę 13 740 złotych, zostały przeznaczone na rzecz walczących w Ukrainie.

Przy współpracy z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, kwota 7000 zł została przekazana na zakup radiotelefonów, które trafiły do Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych. Pozostałe środki przeznaczono, na prośbę przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego w Szkole Policji w Pile, na zakup lekarstw, opatrunków i innych środków medycznych (prawie 500 opakowań) latarek, powerbanków oraz baterii (łącznie 120 sztuk). Wszystkie przedmioty, razem z zakupioną przez związki zawodowe odzieżą wojskową i termiczną, obuwiem wojskowym, apteczką taktyczną oraz latarkami, zostały przewiezione na granicę polsko – ukraińską i przekazane policjantom ze Lwowa.

Kartonowe pudełka z logo Szkoły Policji w Pile z zawartością darów zebranych dla Ukrainy.

Na tym nie poprzestaliśmy.

Wśród kadry Szkoły oraz pracowników cywilnych przeprowadziliśmy dwie celowe zbiórki. Koce, termofory oraz śpiwory zostały, w czasie wolnym od zajęć, przewiezione przez jedną
z funkcjonariuszy Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych na granicę. Druga rzeczowa akcja skierowana została na rzecz sześciu obywateli Ukrainy, którzy podjęli decyzję
o powrocie do swojego kraju. Zebrana odzież i obuwie oraz zakupiona odzież termiczna i opaski uciskowe trafiły do mężczyzn, którzy postanowili walczyć o swój kraj. Do akcji włączyli się również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz koło łowieckie „Hubert” w Skórce.

Poskładana odzież i obuwie zebrane w Szkole Policji w Pile dla Ukrainy.

To nadal nie koniec naszego zaangażowania.

Aktualnie kilkoro z funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zaoferowało obywatelom Ukrainy dach nad głową. Już cztery rodziny skorzystały z tej formy pomocy i w zaciszu domowego ogniska zostali otoczeni niezbędnym wsparciem.

Co ważne, nasza nieduża szkolna społeczność, w obliczu tragedii na skutek wojny nadal deklaruje gotowość do niesienia pomocy i już myślimy jak jeszcze możemy pomóc.

WP/M.Pałys

• Kartonowe pudełka z zawartością darów od Szkoły Policji w Pile dla walczącej Ukrainy
  • Poskładana odzież i obuwie zebrane w Szkole Policji w Pile dla Ukrainy.