Tydzień pod znakiem dokumentów

Przez ostatni tydzień słuchacze Szkoły Policji w Pile oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile mogli uczestniczyć w szeregu szkoleń poświęconych tematyce weryfikacji dokumentów publicznych i zagadnieniom kryminalistycznych badań dokumentów.

Seria zajęć szkoleniowych realizowana była w Szkole Policji w Pile oraz w Komendzie Powiatowej Policji w Pile w projekcie "Dokumenty - Bezpieczeństwo i Kontrola, w tym kontrola taktyczna" finansowanym z Programu "Sprawy wewnętrzne" w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Funkcjonariusze Szkoły, będący trenerami projektu, mł. insp. Leszek Koźmiński, naczelnik Wydziału Prezydialnego oraz asp. szt. Artur Pinkowski, młodszy wykładowca Zakładu Prawa i Kryminalistyki przybliżyli zagadnienia zabezpieczeń w dokumentach publicznych, omówili sposoby ich weryfikowania w warunkach codziennej służby.

Głównym celem projektu jest zwiększenie skuteczności wykrywania i zwalczania przestępczości, w tym przestępczości zorganizowanej i transgranicznej, związanej z handlem ludźmi oraz ochroną dorobku Schengen i obywateli poprzez zwiększoną kontrolę autentyczności dokumentów w obrębie strefy Schengen.

Celem szkoleń było przygotowanie ponad dwustu funkcjonariuszy mających styczność z kontrolowanymi dokumentami, w tym, przede wszystkim, dokumentami tożsamości do skutecznej weryfikacji ich autentyczności, a także do wiarygodnej kontroli wizerunku i wyglądu osoby oraz efektywnej weryfikacji danych zawartych w dokumencie w celu skutecznego zwalczania kradzieży tożsamości. Ponadto doskonalenie miało na celu zwiększenie świadomości funkcjonariuszy dot. kompleksowego sprawdzania osoby posługującej się fałszywym dokumentem oraz ich doposażenie w sprzęt umożliwiający skuteczną weryfikację zabezpieczeń dokumentów.

W ramach dodatkowych zajęć dla zainteresowanych mł. insp. Leszek Koźmiński, będący także biegłym sądowym i ekspertem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego przedstawił słuchaczom szkolenia zawodowego podstawowego zakres kryminalistycznych badań dokumentów, omówił podstawowe sposoby badania dokumentów, pisma ręcznego i podpisów. Najżywiej została przyjęta część wykładu omawiająca realne historie kryminalne, w których głównym bohaterem stawały się kryminalistyczne badania dokumentów.

 

WP

  • mł. insp. Leszek Koźmiński w trakcie prezentacji dotyczącej podrabiania dokumentów.
  • mł. insp Leszek Koźmiński w trakcie prezentacji dotyczącej podrabiania dokumentów.
  • Uczestnicy szkolenia na auli akademika Szkoły Policji w Pile.
Powrót na górę strony