Ogólnopolska Konferencja Ekspercka - 2017 - Szkoła Policji w Pile

Ogólnopolska Konferencja Ekspercka

W dniu 23 listopada w Warszawie w sali konferencyjnej Biura Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja pt. „Zaginięcia osób dorosłych i dzieci”. Organizatorem przedsięwzięcia, już po raz siódmy, była Fundacja ITAKA. Szkołę Policji w Pile w wymienionym przedsięwzięciu reprezentowali podinsp. Wojciech Thiel z Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia oraz asp. szt. Maciej Kańczkowski z Zakładu Służby Kryminalnej.

Konferencję otworzyła prezes Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pani Alicja Tomaszewska. Następnie wystąpienia miało szerokie grono gości reprezentujących różne instytucje m.in. Policję, Straż Graniczną, Stowarzyszenie Ekspertów Bezpieczeństwa RP, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Katowicki i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Celem konferencji była wymiana i zebranie doświadczeń związanych z poszukiwaniem osób zaginionych, w szczególności dzieci. Zaginięcie bliskiej osoby, to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie może nas dotknąć. Ludzie giną bez względu na płeć, wiek, status społeczny, wykształcenie. Część zaginięć to efekt przemyślanej - bardziej lub mniej, ale świadomej decyzji takiej osoby. Inne, to wynik różnego rodzaju wypadków losowych, bądź typowe zagubienia.

Z uwagi na to, że od kilku lat zaginięcia stanowią zdecydowanie narastający problem społeczny, każda wymiana doświadczeń, która będzie prowadziła do bardziej skutecznego poszukiwania tych osób jest bardzo ważna. Obecność na konferencji przedstawicieli pilskiej Szkoły ma istotne znaczenie dla planowania przedsięwzięć dydaktycznych. Od dwóch lat w naszej Szkole realizowane są kursy specjalistyczne z zakresu wykonywania wybranych czynności w obszarze poszukiwań osób zaginionych. Program kursu przygotowuje funkcjonariuszy Policji do wykonywania zadań związanych z wymienioną tematyką.

 

Wojciech Thiel