I warsztaty entomologiczne

Data publikacji 25.05.2017

W związku ze zmianą treści programowych kursu specjalistycznego dla techników kryminalistyki, wprowadzających zajęcia dydaktyczne dotyczące tematyki wykorzystania śladów entomologicznych, Szkoła Policji w Pile zorganizowała po raz pierwszy Warsztaty Entomologiczne.

Ich uczestnikami byli biegli laboratoriów kryminalistycznych, koordynatorzy wojewódzcy ds. techników kryminalistyki i sami technicy kryminalistyki z pięciu najbliższych nam miejscowo garnizonów województw wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego, a także przedstawicielka Prokuratury Okręgowej w Warszawie - Warszawa-Praga.

Prelegenci - prof. dr hab. Krzysztof Szpila z UMK, dr Szymon Konwerski z UAM i podkom. Paweł Leśniewski z Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Pile - omówili podział śladów entomologicznych, kryminalistyczne zabezpieczenie form preimaginalnych i postaci dorosłych owadów, a także przedstawili możliwości badawcze wybranych śladów entomologicznych – z doświadczeń biegłego. Szczególną formę miały zajęcia praktyczne z zabezpieczania form larwalnych, które stanowiły formę ćwiczenia kształtującego prawidłowe nawyki na miejscach wybranych zdarzeń o charakterze kryminalnym.

Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W przyszłości planowane są kolejne edycje w celu przeszkolenia jak największej liczby techników kryminalistyki.

Leszek Koźmiński