Pożegnanie Księdza Kapelana

Data publikacji 25.07.2016

Jednym z elementów tegorocznych obchodów Święta Policji, które w Pile odbyły się w dniu 22 lipca, była msza święta. Tym razem miała ona szczególny wymiar ...

Pożegnanie Księdza Kapelana Jednym z elementów tegorocznych obchodów Święta Policji, które w Pile odbyły się w dniu 22 lipca, była msza święta. Tym razem miała ona szczególny wymiar, ponieważ poza wspomnianą intencją, związana była z zakończeniem posługi kapłańskiej księdza doktora Władysława Nowickiego - kapelana (od 1998 roku) Szkoły Policji w Pile, Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile. Na mszy obecni byli zastępcy komendanta Szkoły Policji w Pile: insp. Roman Gryczka i insp. Mariusz Wiatr, którzy przekazując symboliczny upominek, wyrazili swoje podziękowanie za wieloletnią posługę kapłańską księdza proboszcza parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Pile. Poza pocztami sztandarowymi wspomnianych wcześniej instytucji, a także Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowie, na mszy obecni były władze Piły i powiatu pilskiego, kadra kierownicza Szkoły Policji w Pile i KPP w Pile.

Osiemnastoletni okres posługi kapłańskiej na rzecz służb mundurowych księdza Władysława Nowickiego, to czas, który charakteryzowała otwartość i chęć współpracy. Ksiądz kapelan aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym i duchowym pilskiej Szkoły, poprzez udział we wszystkich uroczystościach, zarówno tych służbowych, związanych ze Świętem Policji czy otwarciem nowych obiektów, a także pozasłużbowych, jak spotkania opłatkowe, czy wspólne wyjazdy na Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Swoją obecnością wspierał policjantów zarówno w chwilach uroczystych i radosnych, jak też w chwilach smutku, niosąc im zawsze pomoc duchową. Ks. dr Nowicki z własnej inicjatywy organizował i przeprowadzał w Szkole rekolekcje wielkopostne i adwentowe, spowiedź w godzinach dogodnych dla słuchaczy, kursy przedmałżeńskie oraz był opiekunem uczestników terapii zajęciowej. Chodząc po kompaniach, zapraszał osobiście policjantów do udziału w rozmowie i modlitwie, rozdając modlitewniki i zachęcając przebywających z dala od swoich domów funkcjonariuszy do modlitwy i zadumy.
Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż ksiądz Władysław Nowicki włączał się we współpracę z samorządem szkolnym w zakresie działalności wolontaryjnej.

Pożegnanie Księdza Kapelana Pożegnanie Księdza Kapelana Pożegnanie Księdza Kapelana Pożegnanie Księdza Kapelana

autorzy: Waldemar Hałuja, Mariusz Miernowski

(25.07.16)