III edycja kursu HL

Data publikacji 07.03.2016

Walka z handlem ludźmi jest jednym z najistotniejszych wyzwań, jakie stoją dzisiaj przed organami ścigania. Dlatego tak ważne jest, by starać się ...

III edycja kursu HL Walka z handlem ludźmi jest jednym z najistotniejszych wyzwań, jakie stoją dzisiaj przed organami ścigania. Dlatego tak ważne jest, by starać się za wszelką cenę i wszelkimi dostępnymi środkami wpływać na zminimalizowanie skali tego zjawiska. Pomocna w tym może okazać się również wiedza i doświadczenie, jakie nabyli uczestnicy zakończonej w dniu 4 marca III edycji 5-dniowego kursu specjalistycznego. Osiemnastu funkcjonariuszy ze wszystkich garnizonów policyjnych oraz wykładowcy ze Szkoły Policji w Słupsku wzbogacało swoją wiedzę o współczesne formy wykorzystania osób jako ofiary handlu ludźmi oraz taktykę prowadzenia czynności wykrywczych.
Prelegentami, którzy podzielili się wiedzą z uczestnikami kursu byli wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej: podinsp. Krzysztof Sawicki, podinsp. Jarosław Zientkowski, asp. Agnieszka Kuszyk oraz nadkom. Ewa Mańka z Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia. W charakterze ekspertów zewnętrznych w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępstwa handlu ludźmi wykłady prowadzili nadkom. Jarosław Kończyk oraz podkom. Tomasz Plecha z Wydziału ds. Handlu Ludźmi Biura Służby Kryminalnej KGP.
Zagadnienia, które przedstawili prelegenci dotyczyły m.in.: form i metod pracy operacyjnej skutecznych w zwalczaniu przestępstwa handlu ludźmi, struktury grupy i mechanizmów działania sprawców, taktyki prowadzenia postępowań przygotowawczych oraz sposobów nawiązywania pierwszego kontaktu z ofiarą przestępstwa handlu ludźmi. Ponadto omówiono współpracę międzynarodową w ramach: umów międzynarodowych, Interpolu, Europolu, Eurojustu oraz krajową w ramach Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi.

III edycja kursu HL III edycja kursu HL III edycja kursu HL III edycja kursu HL

autor: Marzena Brzozowska