Data publikacji 02.07.2015

Kryminalistyka wczoraj i dziś

Z okazji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej Roku 2015” w szkolnej galerii sztuki „Akwarium” otwarta została okolicznościowa wystawa zatytułowana „Kryminalistyka policyjna wczoraj i dziś”. Jej inicjatorami byli wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej: podinsp. Leszek Koźmiński i podkom. Paweł Leśniewski, którzy postanowili zaprezentować dawny i współczesny obraz kryminalistyki.
Na wystawie zaprezentowany został sprzęt techniki kryminalistycznej, którym posługiwali się mundurowi w latach 80. i 90. XX wieku, na czele ze słynną walizką śledczą „Wrzos”. Ciekawość budzi historyczny już aparat fotograficzny na cięte błony, służący przez lata do wykonywania zdjęć sygnalitycznych podejrzanych, który to egzemplarz użyczyła na wystawę Komenda Powiatowa Policji w Pile.
Nie zabrakło także najnowszych osiągnięć kryminalistyki policyjnej, jakimi dysponują policjanci służby kryminalnej, czy też technicy kryminalistyki. Można zobaczyć więc Morpho Touch - urządzenie do szybkiej identyfikacji daktyloskopijnej lub jeszcze bardziej mobilną wersję analogicznego urządzenia L1 IBIS. Niecodzienne wrażenie robi wielosegmentowa, mobilna walizka kryminalistyczna z bogatym wyposażeniem. Takimi walizkami dysponują podczas szkoleń pilscy adepci kursu specjalistycznego dla techników kryminalistyki. Ważną częścią wystawy są zbiory liczące kilkadziesiąt lat wydawnictw poświęconych kryminalistyce, a szczególności oględzinom oraz czynnościom ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych na miejscach zdarzeń.
Wszystkie przedmioty, książki i materiały wystawione w ramach tej wystawy, poza wspomnianym wyżej aparatem fotograficznym, pochodzą ze zbiorów Zakładu Służby Kryminalnej oraz prywatnych kolekcji wykładowców tego zakładu: podinsp. Mariusza Staronia, podinsp. Leszka Koźmińskiego i podkom. Pawła Leśniewskiego. Wystawę zwiedzać można

Kryminalistyka wczoraj i dziś

Kryminalistyka wczoraj i dziśKryminalistyka wczoraj i dziśKryminalistyka wczoraj i dziś

Kryminalistyka wczoraj i dziśKryminalistyka wczoraj i dziś