Oględziny miejsca wybuchu

Data publikacji 25.03.2015

Słuchacze kursu specjalistycznego dla techników kryminalistyki byli uczestnikami wyjątkowych w naszej Szkole zajęć dydaktycznych. Dotyczyły one tematu ...

Oględziny miejsca wybuchu Słuchacze kursu specjalistycznego dla techników kryminalistyki byli uczestnikami wyjątkowych w naszej Szkole zajęć dydaktycznych. Dotyczyły one tematu „Oględziny miejsca wybuchu”. Ich niecodzienności polegała na zaangażowaniu wyjątkowych sił i środków osobowych oraz logistycznych.
Nad całością zajęć teoretycznych, obracających się wokół pojęć: wybuch, materiały wybuchowe, reakcja wybuchowa, detonacja, eksplozja, bomba, inicjacja, deflagracja itp. czuwali praktycy z wieloletnim stażem służby: pirotechnik - funkcjonariusz z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Poznaniu oraz ekspert z zakresu badań fizykochemicznych z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu, podinsp. Radosław Jądrzak. To dzięki ich umiejętnościom i możliwościom dysponowania odpowiednimi materiałami, technicy kryminalistyki mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z oddziaływaniem materiałów wybuchowych na różne przedmioty.
Najbardziej widowiskowe, a jednocześnie wymagające skupienia i zaangażowania, były praktyczne zajęcia przeprowadzone na poligonie wojskowym w podpoznańskim Biedrusku. Dzięki funkcjonariuszom z SPAP KWP w Poznaniu, poszczególne grupy mogły przećwiczyć w pełnym zakresie poszczególne elementy organizacji oględzin miejsca wybuchu, m.in. przestrzennego, z ładunkiem kumulacyjnym. Praktycznymi uwagami podczas ujawniania i zabezpieczania śladów powybuchowych oraz dokumentowania czynności oględzinowych służyli wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej pilskiej Szkoły Policji: podinsp. Leszek Koźmiński i asp. sztab. Paweł Leśniewski.
Dzięki trzydniowym teoretyczno - praktycznym zajęciom technikom kryminalistyki, zdobywającym umiejętności w naszej Szkole, żaden wybuch nie będzie już skomplikowany pod kątem oględzin i zabezpieczania śladów. Na zakończenie uczestnicy tych niecodziennych zajęć przeszli „chrzest poligonowy”.

Oględziny miejsca wybuchu Oględziny miejsca wybuchu Oględziny miejsca wybuchu Oględziny miejsca wybuchu

autor: Marzena Brzozowska

(25.03.15)