Pieszo w Jubileusz

Data publikacji 18.07.2014

W ramach obchodów Jubileuszu 60-lecia powstania Szkoły Policji w Pile, szkolne koło PTTK „TRAMPPOL” przy współudziale NSZZ Policjantów przy Szkole Policji ...

Pieszo w Jubileusz W ramach obchodów Jubileuszu 60-lecia powstania Szkoły Policji w Pile, szkolne koło PTTK „TRAMPPOL” przy współudziale NSZZ Policjantów przy Szkole Policji w Pile zorganizowało rajd pieszy 2x30. Trasa rajdu przebiegała z Piły (wyjście ul. Śniadeckich) przez Dobrzycę, gdzie po pierwszej przerwie piechurzy skierowali się do Krępska (przerwa obiadowa), dalej szlakiem do rezerwatu krajobrazowego „Dolina Rurzycy”. Trasa przebiegała przez bardzo atrakcyjne krajobrazowo i przyrodniczo zakątki naszego regionu. Wśród wielu interesujący miejsc mijanych na trasie które warto wymienić Cmentarz Leśników – dawniej był miejscem pochówku obecnie już nie istniejącej wsi Gonne. Przez środek cmentarza prowadzi aleja, wzdłuż której ułożono głazy z wyrytymi nazwiskami leśników, którzy dawniej opiekowali się okolicznymi lasami. W pobliżu znajduje się również atrakcja archeologiczna tzw. Skarb Dobrzycy (różne znalezione przedmioty z okresu brązu) obecnie na miejscu znaleziska rośnie las „Pilskich Turystów”. Z ciekawostek historycznych które zobaczyliśmy na trasie na wyróżnienie zasługuje most na rzece Rurzyca, pozostałość po linii kolejowej łączącej Złotów z Wałczem zlikwidowanej pod koniec II wojny światowej. Ostatnim miejscem na trasie, o którym warto wspomnieć, był znajdujący się na lewym brzegu jeziora Krępsko Średnie, upamiętniający wędrówkę tym szlakiem, symboliczny pomnik papieża Jana Pawła II. Tutaj kardynał Wojtyła przebywał w 1978 roku na ostatnim polskim urlopie. Ten betonowy pomnik z "wlanymi" kamieniami przywiezionymi z Dunajca w 1979 roku. W rocznicę 25-lecia pontyfikatu w październiku 2003 roku na drzewie zawieszono jubileuszowy dębowy krzyż z wyrzeźbionymi wiosłami i głową Chrystusa.
Rajd zakończył się w stanicy harcerskiej „Wrzosy” wspólnym biesiadowaniem ze śpiewem i pieczeniem kiełbasek.
Rezerwat „Dolina Rurzycy” stanowi przepiękną i unikatową wizytówkę tego terenu i przyciąga szczególnie w dni wolne od pracy rzesze turystów. Wspomnieć należy, że cała trasa rajdu została wcześniej sprawdzona i oznakowana przez naszego kolegę Jerzego Siwka.
Z turystycznym pozdrowieniem.

Pieszo w Jubileusz Pieszo w Jubileusz Pieszo w Jubileusz Pieszo w Jubileusz