Miasteczko policyjne

Data publikacji 16.06.2014

Tradycyjnie drugi dzień Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych jest nierozerwalnie związany z miasteczkiem policyjnym. Na placu Staszica ...

Miasteczko policyjne Tradycyjnie drugi dzień Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych jest nierozerwalnie związany z miasteczkiem policyjnym. Na placu Staszica przed budynkiem Szkoły zaprezentowano pokazy i stoiska ekspozycyjne. W przedsięwzięciu uczestniczyły drużyny, które przyjechały na Turniej wraz z opiekunami oraz setki mieszkańców Piły. Podobnie jak w latach ubiegłych, nie zabrakło niespodzianek i atrakcji. Dzieci, młodzież i dorośli mogli obejrzeć m.in. pokazy.:

• aikido, przygotowany przez Sławomira Wysoczarskiego z Pilskiego Centrum AIKIDO,
  • tresury psa służbowego w wykonaniu policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pile,
  • musztry pododdziałów zwartych, przeprowadzony przez słuchaczy kursu podstawowego z kompanii IV,
  • czynności ratowniczych wykonywanych przez Policję, Państwową Straż Pożarną, ratowników medycznych na miejscu zdarzenia - podłożenia urządzenia wybuchowego, ewakuacji budynku z wykorzystaniem samochodu z drabiną mechaniczną, triażu (segregacji rannych) i udzielenia im pierwszej pomocy w wykonaniu Grupy Realizacyjnej Komendy Powiatowej Policji w Pile, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile oraz studentów Ratownictwa Medycznego z Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile,
  • taktyki i technik interwencji podczas pozorowanego ataku na VIP-a i ewakuacji, zatrzymania napastnika oraz udzielenia pierwszej pomocy, przygotowany przez funkcjonariuszy Grupy Realizacyjnej Komendy Powiatowej Policji w Pile

Wszystkie prezentacje były na bieżąco komentowane przez prowadzącego podinsp. Roberta Kreczmara - wykładowcę Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły. Oprócz ciekawych pokazów, na placu stanęły liczne stoiska ekspozycyjne prezentujące dorobek: Wyższej Szkoły Biznesu w Pile, Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, czy też sprzętu i wyposażenia: sekcji motocykli ciężkich „Sokół” Budzyń, Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz Komendy Powiatowej PSP w Pile.

Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych cieszyło się też stoisko pilskiej Szkoły Policji, która w bieżącym roku obchodzi jubileusz 60-lecia powołania. Zaprezentowana została na nim jej działalność wydawnicza, ciekawostki z dziedziny kryminalistyki, ekspozycje broni i wyposażenia policyjnego. Szczególną sympatią, zwłaszcza najmłodszych, cieszyła się przechadzająca się pomiędzy stoiskami ogromna maskotka sierżanta Pyrka, która przyjechała z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Miasteczko policyjne Miasteczko policyjne Miasteczko policyjne Miasteczko policyjne

autor: Anna Fons

(16.06.14)