II Festiwal Kryminału za nami

Data publikacji 10.04.2014

II Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” już za nami. Tak jak zapowiadaliśmy, nie zabrakło na nim atrakcji dla publiczności w każdym wieku. Festiwal rozpoczął się warsztatami ...

II Festiwal Kryminału za nami II Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” już za nami. Tak jak zapowiadaliśmy, nie zabrakło na nim atrakcji dla publiczności w każdym wieku. Festiwal rozpoczął się warsztatami pisarskimi, które prowadzili uznani pisarze kryminałów: Katarzyna Bonda i Marcin Wroński. W trzydniowym szkoleniu uczestniczyli nie tylko pilanie, ale także przyszli autorzy z Wrocławia czy Warszawy. Później rozpoczęła się Kryminalna Gra Miejska, w której wzięły udział drużyny reprezentujące pilskie szkoły średnie, a nawet jedno gimnazjum. Jeden z punktów, które należało odwiedzić znajdował się w naszej Szkole, w której zlokalizowany był posterunek Milicji Obywatelskiej, w którym można było wziąć udział w krótkiej lekcji ujawniania śladów odbitek linii papilarnych za pomocą proszku ferromagnetycznego. Cała intryga opierała się na najnowszej powieści Ryszarda Ćwirleja „Błyskawiczna wypłata”. Najlepszymi detektywami okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile.

W pierwszym dniu Festiwalu odbyły się spotkania autorskie z dwoma wybitnymi dziennikarzami śledczymi, piszącymi także powieści kryminalne i sensacyjne: Tomaszem Sekielskim, autorem bardzo udanych i poczytnych powieści sensacyjnych „Sejf” i „Obraz kontrolny”, oraz Arturem Górskim, do niedawna redaktorem naczelnym miesięcznika „Focus Śledczy”, autorem wydanej niedawno książki - rozmowy z najsłynniejszym polskim świadkiem koronnym, „Masą”, tym razem o kobietach polskiej mafii.

Drugi dzień Festiwalu również obfitował w liczne wydarzenia. Oprócz kontynuacji warsztatów pisarskich, Szymon Teluk poprowadził zajęcia z rysunku koncepcyjnego i komiksu (komiks kryminalno - detektywistyczny dla młodzieży). Po południu miała miejsce ogólnopolska premiera najnowszej powieści Marcina Wrońskiego „Haiti” oraz DialoG - Panel dyskusyjny policjanci kontra pisarze. Dyskusję moderował podinsp. Leszek Koźmiński, w której uczestniczyli, w charakterze prelegentów dwaj wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej z naszej Szkoły: podinsp. Krzysztof Wróblewski i asp. sztab. Paweł Leśniewski. Tego dnia odbyło się również spotkanie z Dariuszem Rekoszem autorem książki „Magia słowa” oraz prezentacja czeskiego kandydata do Oscara „W cieniu” - filmu kryminalno - dramatycznego.

W trzecim, ostatnimi dniu Festiwalu, poza imprezami dla dzieci ze szkół podstawowych, takimi jak spektakl teatralny „Wielka Tajemnica” przygotowany przez zielonogórski teatr „Trójkąt” i spotkaniem autorskim z twórcą kryminałów dla dzieci, Dariuszem Rekoszem, czekały atrakcje dla starszych widzów. Pierwszą z nich była prezentacja znanego pilskiego regionalisty Jana Szwedzińskiego, opowiadającego o początkach Milicji Obywatelskiej i sprawach kryminalno - policyjnych w dawnej Pile. Następnie odbyło się spotkanie z podinsp. Dariuszem Zajdlem, ekspertem Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, które poświęcone było badaniom antroposkopijnym. Na zakończenie wieczoru poznaliśmy zwycięzców konkursów ogłoszonych w ramach „Kryminalnej Piły” 2014.

W konkursie na najlepszą okładkę książki kryminalnej zwyciężyła mieszkanka Piły, Katarzyna Kordylewicz, która za swoją pracę odebrała z rąk fundatora - Jacka Bogusławskiego (radnego Rady Miasta Piły) czytnik ebooków.
Festiwal zamknęła uroczystość rozstrzygnięcia konkursu i przyznania ogólnopolskiej nagrody dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej roku 2013. Najpierw jednak dodatkową nagrodę Komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Jerzego Powieckiego, za najciekawszy artystycznie i etycznie rozważny literacki obraz postaci policjanta, otrzymał autor powieści „Farma lalek” Wojciech Chmielarz. Nagrodę dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej roku 2013, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Piły, Piotra Głowskiego, otrzymał Marcin Wroński za książkę „Pogrom w przyszły wtorek”.

Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” organizowany jest przy współpracy Szkoły Policji w Pile i Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile i w tym roku odbył się po raz drugi. Jego główną ideą jest popularyzacja kryminału jako formy rozrywki i przygody intelektualnej. W ramach Festiwalu odbywają się spotkania autorskie, warsztaty, panele dyskusyjne, wystawy oraz projekcje filmów. Współtwórcą i pomysłodawcą tego wydarzenia jest wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej naszej Szkoły – podinsp. Leszek Koźmiński – miłośnik literatury kryminalnej, wykładowca kryminalistyki, grafolog. Festiwal został nominowany do „SYRIUSZY” (w kategorii kultura), dorocznych nagród Prezydenta Miasta Piły za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz za osiągnięcia sportowe.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznej edycji Festiwalu.

II Festiwal Kryminału za nami II Festiwal Kryminału za nami II Festiwal Kryminału za nami II Festiwal Kryminału za nami

autor: Anna Fons

(10.04.14)

Powrót na górę strony