W całunie

Data publikacji 28.03.2014

W ramach obchodów 60-lecia powstania Szkoły Policji w Pile zorganizowane zostaną projekcje filmowe prezentujące najlepsze filmy dokumentalne, będące tematyką ...

W całunie W ramach obchodów 60-lecia powstania Szkoły Policji w Pile zorganizowane zostaną projekcje filmowe prezentujące najlepsze filmy dokumentalne, będące tematyką Festiwalu Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.
Pierwszy pokaz z tej serii miał miejsce kilka dni temu. Obecni na nim kadra, pracownicy i słuchacze kursu podstawowego, obejrzeli „W całunie”. Film opowiada o irańskiej prawniczce, która stara się pomóc kobietom skazanym na ukamienowanie. W Iranie to kara stosowana powszechnie - za cudzołóstwo czy zabójstwo w obronie własnej, czasem nawet bez dowodu winy. Oficjalnie kamienowanie zniesiono tu w 2004 roku, pod wpływem międzynarodowej krytyki. Od tej pory państwo dokłada starań, aby wszystko odbywało się w tajemnicy. Dlatego też coraz trudniej jest obecnie pracować obrońcom praw człowieka, próbującym ratować skazanych (zarówno mężczyzn, jak i kobiety) przed tą nieludzką formą egzekucji. Wstrząsający dokument przedstawia historie kobiet, które zostały uratowane od śmierci przez główną bohaterkę filmu dziennikarkę i prawniczkę - Szadi Sadr, która działa ze swoimi współpracownikami z organizacji pozarządowych pracujących na rzecz praw człowieka.
Projekcja „W całunie” poprzedzona była wprowadzeniem wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej i Pełnomocnika Komendanta Szkoły Policji w Pile ds. Ochrony Praw Człowieka - podinsp. Romana Rauhuta, który opowiedział o obchodzonym obecnie „Roku Muzułmańskim”, stereotypach i świadomości innych religii w Polsce. Film wywołał wiele emocji i stał się przyczynkiem do szerszej dyskusji dotyczącej praw człowieka.

autor: Anna Fons

(28.03.14)

Powrót na górę strony