W ramach zajęć pozaprogramowych - 2014 - Szkoła Policji w Pile

W ramach zajęć pozaprogramowych

Data publikacji 22.02.2014

Oryginalne konsole do gier mają zabezpieczenia pozwalające na odtwarzanie tylko legalnych płyt, których koszt wynosi niekiedy nawet kilkaset złotych.

W ramach zajęć pozaprogramowych Oryginalne konsole do gier mają zabezpieczenia pozwalające na odtwarzanie tylko legalnych płyt, których koszt wynosi niekiedy nawet kilkaset złotych. Ci, których nie stać na zakup drogich nośników, decydują się na przerobienie urządzenia. Przerobienie (tzw. modding) konsoli polega na wmontowaniu w układ elektroniczny specjalnego chipu elektronicznego, który powoduje obejście fabrycznych i technicznych zabezpieczeń. Zmiany te umożliwiają odtwarzanie na konsolach nielegalnych gier oraz filmów, nagranych na zwykłych płytach DVD.
Nierzadko można przeczytać w mediach, że policjanci trafili na trop nielegalnej działalności polegającej na przerabianiu konsol do gier typu PlayStation i Xbox, dlatego tak ważne jest zapoznanie młodych adeptów sztuki policyjnej ze wspomnianymi zagadnieniami, aby móc sprawie i właściwie reagować na podobne przypadki. W tym celu regularnie organizowane są w Szkole Policji w Pile szkolenia, w których biorą udział słuchacze kursów zawodowych podstawowych. Ostatnie z takich zajęć poprowadził Grzegorz Surowców - specjalista ds. antypirackich z Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA), który poza wspomnianą tematyką poruszył kwestie dotyczące rozpoznawania znaków towarowych oraz podrobionych akcesoriów firmy Sony.

autor: Waldemar Hałuja

(21.02.14)