(Nie)bezpieczeństwo dla seniorów

Data publikacji 22.11.2013

Podobnie jak rok temu, po raz kolejny wykładowcy Szkoły - podinsp. Zbigniew Bogusz i podkom. Michał Zielonka ...

(Nie)bezpieczeństwo dla seniorów Podobnie jak rok temu, po raz kolejny wykładowcy Szkoły - podinsp. Zbigniew Bogusz i podkom. Michał Zielonka z Zakładu Służby Prewencyjnej wygłosili wykład dotyczący bezpieczeństwa seniorów. W spotkaniu z policjantami uczestniczyli członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile. Funkcjonariusze opowiedzieli o specyfice i metodach przestępstw dokonywanych na osobach starszych i samotnych. Udzielili rad i zaprezentowali algorytm postępowania w przypadku podejrzenia oszustwa. Omówili także zagadnienia związane z szeroko rozumianą prewencją kryminalną, wspomnieli m.in. o motywach, jakimi kierują się przestępcy czy też o nadal popularnych (mimo licznych ostrzeżeń) metodach oszustwa „na wnuczka”, „na urzędnika, policjanta, pracownika gazowni”.

Podczas spotkania podinsp. Zbigniew Bogusz i podkom. Michał Zielonka poruszyli też temat bezpieczeństwa seniorów w swoich mieszkaniach i zaapelowali o zacieśnianie więzi międzysąsiedzkich, poprzez utrzymywanie dobrych relacji z sąsiadami. Na zakończenie zgromadzeni obejrzeli fragment filmu, zrealizowanego w studiu dydaktycznym Szkoły, a poświęconego oszustwom. Po prelekcji jej uczestnicy zadawali jeszcze wiele pytań dotyczących zagrożeń, na jakie są narażeni w miejscu zamieszkania oraz w przestrzeni publicznej. Za przeprowadzony wykład policjanci otrzymali podziękowania od wiceprezes Towarzystwa Józefy Wiśniewskiej.

Towarzystwo Pomocy Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile powstało w 1998 roku. Jego celem jest sprawowanie wszechstronnej opieki medycznej i społecznej nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi przewlekle lub terminalnie oraz ich rodzinami. Towarzystwo prowadzi Poradnię Opieki Paliatywnej, w ramach której opieka hospicyjna prowadzona jest nad chorymi w ich domach. Podopiecznymi Towarzystwa są mieszkańcy powiatu pilskiego oraz ościennych powiatów. Zapewniana jest im opieka lekarska i pielęgniarska oraz prowadzona wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Cel, jaki postawiło sobie Towarzystwo, jest zebranie środków na budowę hospicjum w Pile. W tych działaniach wspierają TPCH także funkcjonariusze i pracownicy Szkoły, którzy w październiku br. licznie uczestniczyli w koncercie charytatywnym poświeconym tej szczytnej idei.

(Nie)bezpieczeństwo dla seniorów (Nie)bezpieczeństwo dla seniorów (Nie)bezpieczeństwo dla seniorów (Nie)bezpieczeństwo dla seniorów

autor: Anna Fons

(22.11.13)