V Ogólnopolski Turniej Klas Policyjnych rozpoczęty

Data publikacji 27.05.2013

V Ogólnopolski Turniej Klas Policyjnych rozpoczęty” Turniej rozpoczął się nieoficjalnie od odprawy technicznej, podczas której odbyło się losowanie numerów startowych i omówienie konkurencji. Spotkali się na niej kierownicy drużyn, reprezentujący Komendanta Szkoły – Naczelnik Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia mł. insp. Artur Godlewski, sędzia główny Turnieju – podinsp. Wojciech Thiel oraz sędziowie poszczególnych konkurencji.
Natomiast oficjalne rozpoczęcie odbyło się na świeżo wyremontowanym szkolnym placu w pobliżu bursy. Wzięli w nim udział: Starosta Pilski Mirosław Mantaj, 25 drużyn reprezentujących swoje szkoły wraz z ich kierownikami, dyrektorzy szkół oraz uczniowie z pilskich klas o profilu policyjnym. Uroczystego otwarcia Turnieju dokonali jego organizatorzy: Komendant Szkoły - insp. Jerzy Powiecki oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile - Maria Kubica.

W tegorocznej edycji turniejowych zmagań weźmie udział 25 drużyn, wyłonionych podczas ogólnokrajowych eliminacji. W szranki o tytuł „Klasy Policyjnej Roku 2013” staną drużyny z: Białego Boru, Czarnkowa, Drzewicy, Elbląga, Gdańska, Gostynina, Gościny, Gromnika, Jabłonowa Pomorskiego, Katowic (2 szkoły), Komornicy, Legnicy, Lubasza, Malborka, Poznania, Puław, Skwierzyny, Tychowa, Wadowic, Warszawy, Wojsławic, Wronia i Żor. Nie zabraknie również drużyny współorganizatora. Czteroosobowe drużyny wezmą udział w następujących konkurencjach:

• teście umiejętności strzeleckich,
  • teście umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • teście sprawności fizycznej (tor przeszkód),
  • sprawdzianie obejmującym ogólną wiedzę o Policji.

Dodatkową konkurencją, której wyniki nie będą brane pod uwagę w klasyfikacji generalnej, będzie udział w konkursie na plakat profilaktyczny pod hasłem „Bezpieczna Szkoła”.

Jutro na placu Staszica zostanie zorganizowane miasteczko policyjne. W tym dniu odbędą się rozmaite pokazy, m.in. działania pododdziału zwartego Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz sztuk walki. Wśród atrakcji nie zabraknie również pokazu grupy rekonstrukcyjnej, prezentacji specjalistycznego sprzętu i pamiątkowej daktyloskopii. Wszyscy chętni będą mogli także zapoznać się (na specjalnie zorganizowanym stoisku) z dorobkiem pilskiej Szkoły Policji i pracą Policji.

Relacje i wyniki z poszczególnych konkurencji oraz relacje z przedsięwzięć turniejowych będą publikowane na stronie Szkoły.

Turniej organizowany jest przez pilską Szkołę Policji we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile i odbywa się pod patronatem Komendanta Głównego Policji, Starosty Pilskiego, Prezydenta Miasta Piły, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów przy Szkole Policji w Pile. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęła Telewizja Asta oraz portal Asta24. Turniej jest autorskim pomysłem pilskiej Szkoły Policji, który ma służyć upowszechnianiu wiedzy na temat bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz integracji młodzieży klas o profilu policyjnym. Jest on także okazją do spotkania dyrektorów szkół, w których prowadzone są wspomniane klasy, w celu wymiany dobrych praktyk.

autor: Anna Fons

(27.05.13)