Przestępczość zorganizowana – ujawnianie i odzyskiwanie mienia

Data publikacji 17.05.2013

Trzydzieścioro przedstawicieli z Komendy Głównej Policji, koordynatorzy z poszczególnych zarządów Centralnego Biura Śledczego i komend wojewódzkich Policji ...

Przestępczość zorganizowana – ujawnianie i odzyskiwanie mienia Trzydzieścioro przedstawicieli z Komendy Głównej Policji, koordynatorzy z poszczególnych zarządów Centralnego Biura Śledczego i komend wojewódzkich Policji oraz nauczyciele Szkoły Policji w Pile wzięli udział w trzydniowych warsztatach pt. „Ujawnianie i odzyskiwanie mienia w walce z legalizowaniem środków finansowych pochodzących z przestępczości zorganizowanej”.
Tematyka zajęć dotyczyła prawnych możliwości i sposobów wykrywania i identyfikacji korzyści pochodzących z przestępstwa lub innego mienia związanego z przestępstwem. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się treści odnoszące się do sposobów wprowadzania do obrotu gospodarczego wartości majątkowych będących korzyścią z czynu zabronionego w celu nadania im pozorów legalnego pochodzenia, a więc prania pieniędzy. Zjawisko to w ostatnich latach stało się jednym z ważniejszych zagrożeń dla rozwoju gospodarczego Polski, Europy i świata. Uczestnicy, opierając się na dotychczasowych doświadczeniach w tego typu sprawach oraz na możliwych do zastosowania na etapie postępowania przygotowawczego środkach procesowego przymusu, starali się wypracować skuteczne sposoby pozbawiania sprawców przestępstw owoców i korzyści płynących z popełnianych przestępstw.
Z uwagi na narastające zagrożenie transgraniczną zorganizowaną przestępczością, zarówno rodzimą, jak i napływową, odwołano się do konieczności współdziałania z krajowymi i pozakrajowymi podmiotami uprawnionymi do ujawniania, identyfikowania, zabezpieczania i odzyskiwania mienia.
Mając na względzie zakres zabezpieczenia regulowany w kodeksie karnym i kodeksie karnym skarbowym, poświęcono również wiele uwagi odrębnościom występującym w tych ustawach na rzecz instytucji procesowej jaką jest zabezpieczenie majątkowe. Z uwagi na istotny udział Policji w zakresie zabezpieczenia majątkowego, przedmiotem dyskusji było także przybliżenie problematyki związanej z tymczasowym zajęciem mienia ruchomego, jako czynności procesowej ułatwiającej i zapewniającej możliwości wykonania przyszłego postanowienia prokuratora o zabezpieczeniu majątkowym.

Przestępczość zorganizowana – ujawnianie i odzyskiwanie mienia Przestępczość zorganizowana – ujawnianie i odzyskiwanie mienia Przestępczość zorganizowana – ujawnianie i odzyskiwanie mienia Przestępczość zorganizowana – ujawnianie i odzyskiwanie mienia

autor: Leszek Gruntkowski

(17.05.13)

Powrót na górę strony