Prawnicy w Szkole

Data publikacji 24.04.2013

Prawnicy w Szkole W dniach 15-18 kwietnia przebywali w naszej Szkole studenci Sekcji Kryminalistyki Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach wizyty edukacyjnej, goście realizowali program, w ramach którego, w sposób teoretyczny i praktyczny, poznawali tajniki kryminalistyki. Poprzez wykłady i zajęcia praktyczne zapoznali się z problematyką zabezpieczania śladów biologicznych, z uwzględnieniem zjawiska kontaminacji, użycia broni palnej (GSR), osmologicznych, daktyloskopijnych oraz w postaci dokumentów. Pod nadzorem wykładowców z Zakładu Kryminalnego ćwiczyli przeprowadzanie oględzin miejsca wypadku drogowego oraz algorytm zabezpieczania śladów dowodowych i porównawczych, sporządzając dokumentację procesową. Zapoznali się także z tematyką zagardleń, jako przyczyną śmierci, przestępczością przeciwko dziedzictwu narodowemu, wariografią kryminalistyczną, jak również poznali specyfikę przesłuchania poznawczego. Ponadto, studenci uczestniczyli w zajęciach z zakresu pomocy przedmedycznej, wyszkolenia strzeleckiego oraz wybranych zagadnień taktyk i technik interwencji.
Biorąc pod uwagę bogaty harmonogram wizyty, intensywność zajęć oraz zaangażowanie uczestników, należy mieć nadzieję, że zapoznanie się przez studentów z kryminalistyką w ujęciu praktycznym przyczyni się do wzbogacenia ich wiedzy i pozwoli na jej wykorzystanie w dalszej pracy zawodowej.

Prawnicy w Szkole Prawnicy w Szkole Prawnicy w Szkole Prawnicy w Szkole

autorzy: Leszek Bieliński, Paweł Leśniewski