Kryminalistyka w wojskowym mundurze

Data publikacji 05.12.2012

Trwająca od pewnego czasu współpraca pilskiej Szkoły Policji z Ośrodkiem Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim zaowocowała ...

Kryminalistyka w wojskowym mundurze Trwająca od pewnego czasu współpraca pilskiej Szkoły Policji z Ośrodkiem Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim zaowocowała kolejnym przedsięwzięciem. Dwóch przedstawicieli Szkoły udało się do Mińska Mazowieckiego, gdzie podzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie techniki kryminalistycznej. Podinsp. Leszek Koźmiński i podkom. Leszek Szplit ? wykładowcy Zakładu Kryminalnego, przeprowadzili zajęcia dydaktyczne w ramach kursu doskonalącego techników kryminalistyki Żandarmerii Wojskowej.

Kryminalistyka w wojskowym mundurze Wśród poruszanych przez doświadczonych policjantów tematów znalazły się zagadnienia dotyczące ujawniania, zabezpieczania i możliwości badawczych śladów mechanoskopijnych i traseologicznych w postaci dokumentów i audiodokumentów oraz dokumentowania procesowego oględzin miejsc zdarzeń. W ramach ćwiczeń praktycznych, technicy z ŻW doskonalili swoje umiejętności, sporządzając zapisy obejmujące ujawnienie i zabezpieczenie techniczno-kryminalistyczne oraz procesowe w protokołach oględzin i metryczkach śladowych. Ćwiczyli także zabezpieczanie śladów mechanoskopijnych z użyciem pasty silikonowej i śladów traseologicznych, sporządzając odlewy gipsowe i utrwalając ślady fotograficznie, stosując zasady fotografii kryminalistycznej.
Ważną częścią zajęć było także omówienie, w oparciu o doświadczenia służby, możliwości badawczych dokumentów publicznych oraz wzorów pisma ręcznego i podpisów oraz poprawne kompletowanie materiału porównawczego do tego typu badań.
Kadra kierownicza Ośrodka i wykładowcy Zakładu Kryminalnego wysoko ocenili zaangażowanie uczestników i potrzebę wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych, które będą kontynuowane w przyszłym roku.

Kryminalistyka w wojskowym mundurze Kryminalistyka w wojskowym mundurze Kryminalistyka w wojskowym mundurze Kryminalistyka w wojskowym mundurze

autor: Marzena Brzozowska

(05.12.12)