Zwalczanie przestępczości samochodowej

Data publikacji 04.12.2012

Wychodząc z założenia, że zwalczanie przestępczości samochodowej powinno odbywać się w sposób kompleksowy i usystematyzowany, Biuro Kryminalne ...

Wychodząc z założenia, że zwalczanie przestępczości samochodowej powinno odbywać się w sposób kompleksowy i usystematyzowany, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji wspólnie ze Szkołą Policji w Pile zorganizowało w dniach 28-30 października 2012 roku warsztaty szkoleniowe. Z uwagi na specjalizację naszej szkoły obszar ten został podzielony na dwa podstawowe panele: procesowy i operacyjny.

W trakcie spotkania prelegenci poruszyli zagadnienia m.in. z obszaru uwarunkowań prawno - kryminalistycznych w zakresie zwalczania przestępczości samochodowej, a w szczególności składu grupy przestępczej, sposobów typowania pojazdów do kradzieży, metod dokonywania kradzieży, błędów popełnianych w trakcie kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia oraz wykorzystania opinii biegłego z zakresu mechanoskopii. W ramach panelu operacyjnego omówiono współpracę z osobowymi źródłami informacji, wykorzystanie analizy kryminalnej oraz techniki operacyjnej. Korzystając z wiedzy i doświadczenia zawodowego biegłego sądowego w dziedzinie mechanoskopii, pana Tomasza Kozłowskiego, przeprowadzono zajęcia praktyczne dotyczące identyfikacji i sprawdzeń pojazdów. Nowym elementem programu było spotkanie z przedstawicielami firmy VIN ? Info Sp. z.o.o w Katowicach, poświęcone zastosowaniu aplikacji VIN ? Dekoder i VIN ? Monitor wspomagających pracę instytucji lub podmiotów gospodarczych związanych problemowo z koniecznością identyfikacji lub weryfikacji informacji o pojazdach samochodowych oraz spotkanie z funkcjonariuszami WTO KSP na temat kontroli operacyjnej oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w zwalczaniu przestępczości.

W warsztatach szkoleniowych udział wzięli przedstawiciele: Biura Kryminalnego KGP, Biura Wywiadu Kryminalnego, Zarządu Centralnego Biura Śledczego w Gorzowie Wielkopolskim, Komendy Stołecznej Policji, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku oraz Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. W roli prelegentów - gospodarzy zajęcia realizowali podinsp. Zbigniew Bogusz oraz asp. szt. Janusz Trzyna.

autor: Marzena Brzozowska

(04.12.12)

Powrót na górę strony