Ślady biologiczne

Data publikacji 11.07.2012

Są to ślady pochodzące od żywego organizmu. W praktyce kryminalistycznej dzielimy je najczęściej na trzy grupy: tkanki, wydzieliny i wydaliny. Mowa oczywiście ...

Ślady biologiczne Są to ślady pochodzące od żywego organizmu. W praktyce kryminalistycznej dzielimy je najczęściej na trzy grupy: tkanki, wydzieliny i wydaliny. Mowa oczywiście o śladach biologicznych, którym to zostało poświęcone ostatnie spotkanie z cyklu KNOW HOW. Poprowadził je asp. szt. Paweł Leśniewski Kierownik Zespołu Techniki Kryminalistycznej Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Pile. Towarzyszyła Mu p. Aleksandra Świderska ? studentka biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i mechatroniki na poznańskiej politechnice, która odbywa staż w pilskiej jednostce Policji. Pani Aleksandra jest w trakcie pisania pracy inżynierskiej pt. ?Przegląd, optymalizacja metod izolacji genomowego DNA ze śladów? i uzupełniała wypowiedzi asp. Leśniewskiego.
Prowadzący zaprezentował definicje oraz metody ujawnia i zabezpieczania (procesowego i kryminalistycznego) śladów biologicznych. Przedstawił także charakterystykę materiału biologicznego, który możemy spotkać na miejscu zdarzenia. Obecni na wykładzie słuchacze kursu podstawowego zdobyli również wiedzę dotyczącą współpracy pomiędzy technikiem kryminalistyki a policjantem prowadzącym oględziny. Na zakończenie asp. Leśniewski specjalnie dla młodych policjantów, którzy nie byli obecni na jego ostatnim wykładzie, powiedział kilka słów na temat specyfiki oględzin miejsca wypadku lotniczego.

autor: Anna Fons

(11.07.12)

Powrót na górę strony