Jak to wygląda w praktyce?

Data publikacji 21.06.2012

W tym tygodniu kończą się 5-dniowe praktyki słuchaczy kursów podstawowych przewidziane programem szkolenia. Od ponad miesiąca słuchacze kompanii 1, 2 i 5 pod okiem ...

Jak to wygląda w praktyce? W tym tygodniu kończą się 5-dniowe praktyki słuchaczy kursów podstawowych przewidziane programem szkolenia. Od ponad miesiąca słuchacze kompanii 1, 2 i 5 pod okiem opiekunów-wykładowców i doświadczonych policjantów z jednostek terenowych odbywają swoje pierwsze służby. Tym razem praktyki realizowane były w jednostkach terenowych garnizonów: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. W Poznaniu słuchacze wspomagali zabezpieczenie meczów piłkarskich rozgrywanych w ramach EURO 2012, w Bydgoszczy, Toruniu i innych miastach pełnili służbę w rejonach stref kibica, we Włocławku uczestniczyli w zabezpieczeniu dni tego miasta.
Jeden z plutonów kompanii 5 praktyki zawodowe odbywał w Komendzie Powiatowej Policji w Szczecinku. Przy wsparciu starszych kolegów w prewencyjnych patrolach pieszych i zmotoryzowanych, pilnując porządku na ulicach miasta, doskonalili umiejętności legitymowania, badania stanu trzeźwości kierowców, budowania prawidłowych relacji z obywatelem, obsługi sprzętu łączności oraz przeprowadzania interwencji domowych i w miejscach publicznych. Interwencje kończyły się pouczeniem lub wystawieniem mandatu karnego dla sprawcy wykroczenia. Uczestniczyli także w konwojach osób, w pościgach za sprawcami przestępstw i wykroczeń, pełnili służbę w strefie kibica. Informacje o wzorowej pracy naszych słuchaczy przekazywane przez mieszkańców Szczecinka trafiały do dyżurnego jednostki prawie codziennie. Według zgodnej opinii słuchaczy, praktyka pozwoliła im skonfrontować nabytą podczas szkolenia wiedzę teoretyczną z praktycznymi aspektami funkcjonowania jednostki terenowej. Warto dodać, że młodzi policjanci otrzymali specjalne podziękowanie od Komendanta Powiatowego Policji w Szczecinku insp. Jozefa Hatały, który wysoko ocenił profesjonalizm, zaangażowanie, sumienność i kulturę osobistą młodych policjantów oraz wysokie wyniki w służbie. Z podobnymi opiniami spotkali się słuchacze w pozostałych jednostkach, w których odbywali praktyki. Wszędzie też mogli liczyć na pomoc i dobre rady miejscowych policjantów.

Jak to wygląda w praktyce? Jak to wygląda w praktyce? Jak to wygląda w praktyce?

autor: Paweł Holeksa

(21.06.12)