(Nie)tajemnicza kryminalistyka

Data publikacji 19.04.2012

W ramach cyklu KNOW HOW, czyli spotkań z ekspertami z różnych dziedzin nauki, podczas których dzielą się oni swoją wiedzą i doświadczeniem ...

(Nie)tajemnicza kryminalistyka W ramach cyklu KNOW HOW, czyli spotkań z ekspertami z różnych dziedzin nauki, podczas których dzielą się oni swoją wiedzą i doświadczeniem oraz współpracy z Wyższą Szkoła Umiejętności Społecznych (WSUS) w Poznaniu w Szkole Policji w Pile został zorganizowany wykład dotyczący roli kryminalistyki we współczesnym procesie wykrywczym. Poprowadził go, dla słuchaczy kursu podstawowego, były Naczelnik Centralnego Biura Śledczego Oddział w Poznaniu, autor książki ?POLICJANT. Okrutne zbrodnie, głośne śledztwa?, insp. w st. spocz., a obecnie wykładowca WSUS - Jerzy Jakubowski.

(Nie)tajemnicza kryminalistyka Prelegent wzbogacił swój wykład o liczne przykłady praktyczne obrazujące sytuacje, z którymi młodzi policjanci z pewnością spotkają się w codziennej służbie. Zaprezentował też polski model procesu wykrywczego. Szczególną uwagę zwrócił na problem staranności i dokładności wykonania powierzonych obowiązków (np. podczas przeprowadzania czy protokołowania oględzin), ponieważ wielu z nich nie da się już powtórzyć. Insp. Jakubowski porównał policyjna służbę do pracy lekarza, który na podstawie zastanej sytuacji stawia diagnozę. Opowiedział także o konieczności ciągłego doskonalenia, potrzebie przygotowania się merytorycznego, otwartości na nowe wyzwania i wiedzę, które to elementy powinny charakteryzować każdego funkcjonariusza stojącego na straży porządku publicznego. Prowadzący zwrócił również uwagę na rolę współpracy Policji z instytucjami, m.in. zakładem medycyny sądowej, uczelniami wyższymi, biegłymi. Ponadto, prowadzący wspomniał też o pracy operacyjnej i procesowej oraz współczesnym modelu kształcenia policjantów. Na zakończenie spotkania insp. Jakubowski podarował obecnym kilka egzemplarzy swojej książki.

autor: Anna Fons

(19.04.12)

Powrót na górę strony