Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji 13.04.2012

? Dziś, w samo południe, wokół pomnika Ofiar Stalinizmu, zgromadziło się wielu pilan, by oddać hołd Polakom pomordowanym na Wschodzie 72 lata temu.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, obchodzony 13 kwietnia, został ustanowiony przez Sejm w 2007 roku w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci 21 tysięcy obywateli polskich wymordowanych przez NKWD, w tym ponad 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.
Po krótkiej refleksji Prezydenta Miasta Piły, Piotra Głowskiego, gospodarza uroczystości, na temat wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat i odczytaniu apelu poległych, delegacje szkół, zakładów pracy, organizacji samorządowych i innych, złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej zakończyło wystąpienie Prezesa Pilskiej Rodziny Katyńskiej, Stanisława Matarewicza, który podziękował za liczny udział delegacji i wspomniał o żyjących jeszcze świadkach tamtego okresu.
W uroczystości wzięła udział delegacja pilskiej Szkoły Policji z Komendantem insp. Jerzym Powieckiego na czele. Szkoła wystawiła także poczet sztandarowy oraz wartę honorową pod pomnikiem. Szczególnego charakteru uroczystości nadał występ orkiestry z Pilskiego Domu Kultury oraz przemarsz i salwy honorowe oddane przez kompanię reprezentacyjną jednostki wojskowej z Mirosławca.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

autor: Waldemar Hałuja

(13.04.12)