Owocna współpraca, nie tylko na miejscu zdarzenia

Data publikacji 09.02.2012

Wraz z początkiem lutego, w ramach działalności szkolnego Koła Kryminalistycznego oraz z inicjatywy Zakładu Kryminalnego, zorganizowane zostało ...

"Owocna współpraca, nie tylko na miejscu zdarzenia" Wraz z początkiem lutego, w ramach działalności szkolnego Koła Kryminalistycznego oraz z inicjatywy Zakładu Kryminalnego, zorganizowane zostało kolejne spotkanie z cyklu KNOW HOW. Tym razem było ono poświęcone zabezpieczaniu procesowemu i techniczno-kryminalistycznemu miejsca zdarzenia. Prelegentami byli asp. szt. Paweł Leśniewski - kierownik Zespołu Techniki Kryminalistycznej Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i mł. asp. Jarosław Urban z Zespołu Przewodników Psów Wydziału Prewencji KPP w Pile oraz mł. asp. Waldemar Kocoń z Sekcji Ochrony Informacji Niejawnych Szkoły.

Podczas zajęć, w których uczestniczyli słuchacze kursu podstawowego, zaprezentowany został pokaz tropienia z użyciem psa służbowego oraz zatrzymania i obezwładniania niebezpiecznego przestępcy. Policjanci przedstawili sposób zabezpieczenia śladu osmologicznego za pomocą pochłaniaczy zapachowych oraz omówili sposób sporządzania protokołu oględzin. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócili na współpracę pomiędzy technikiem kryminalistyki a ?dochodzeniowcem?.

Spotkanie zakończyła miła uroczystość, podczas której mł. asp. Jarosław Urban otrzymał z rąk Zastępcy Komendanta Szkoły mł. insp. Piotra Gacy podziękowania oraz okolicznościowy medal za dotychczasową współpracę z naszą Szkołą. Niespodzianką był również specjalny tort w kształcie psa.

Asp. Jarosław Urban przeprowadził dla słuchaczy kursu podstawowego szereg zajęć tematycznych, dotyczących m.in. zabezpieczenia miejsca zdarzenia do chwili oględzin, ujawniania śladów osmologicznych i powystrzałowych (GSR). Zawsze bardzo chętnie angażował się w przedsięwzięcia dydaktyczne organizowane w Szkole, a specjalistyczną wiedzę przekazywał w sposób zrozumiały i ciekawy dla policjantów rozpoczynających szkolenie. Mł. asp. Urban zajęcia, w których uczestniczył w charakterze prelegenta, przeprowadzał w czasie wolnym od obowiązków służbowych, i taka postawa, profesjonalizm oraz bezinteresowna chęć dzielenia się swoim doświadczeniem, wynikającym z długoletniej praktyki, zasługują na szczególne wyróżnienie.

"Owocna współpraca, nie tylko na miejscu zdarzenia" "Owocna współpraca, nie tylko na miejscu zdarzenia" Owocna współpraca, nie tylko na miejscu zdarzenia Owocna współpraca, nie tylko na miejscu zdarzenia
Owocna współpraca, nie tylko na miejscu zdarzenia Owocna współpraca, nie tylko na miejscu zdarzenia Owocna współpraca, nie tylko na miejscu zdarzenia Owocna współpraca, nie tylko na miejscu zdarzenia

autor: Anna Fons

Zdjęcia: Anna Fons, Waldemar Kocoń