Po stróżce krwi do... sprawcy

Data publikacji 01.02.2012

Już po raz trzeci w tym roku z inicjatywy Zakładu Kryminalnego i Koła Kryminalistycznego zorganizowano spotkanie w ramach cyklu KNOW HOW.

Po stróżce krwi do... sprawcy Już po raz trzeci w tym roku z inicjatywy Zakładu Kryminalnego i Koła Kryminalistycznego zorganizowano spotkanie w ramach cyklu KNOW HOW.

Tym razem poświecone było ono ujawnianiu i zabezpieczaniu śladów biologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem śladów krwi. Dla słuchaczy kursu podstawowego prelekcję poprowadził asp. szt. Paweł Leśniewski z Zespołu Techniki Kryminalistycznej Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Zaprezentowano pojęcie oraz podział śladów biologicznych, dzięki którym możemy przeprowadzić indywidualną identyfikację osoby. Przedstawiono zarys biologii kryminalistycznej i charakterystykę materiału biologicznego, który możemy spotkać na miejscu zdarzenia. Zaprezentowano przykłady śladów krwi, mające postać m.in. rozprysku, ścieku i rozmazu oraz sposoby ich ujawniania za pomocą światła dziennego, wody utlenionej, 2% LUMINOLU i lampy UV oraz testu CHEMO-PHANU i testu FOB. Słuchacze dowiedzieli się w jaki sposób zabezpieczać (procesowo i kryminalistycznie) takie ślady oraz jak powinna przebiegać współpraca pomiędzy technikiem kryminalistyki a policjantem prowadzącym oględziny.

Po stróżce krwi do... sprawcy Po stróżce krwi do... sprawcy Po stróżce krwi do... sprawcy

autor: Anna Fons

(02.02.12)

Powrót na górę strony