Oględziny miejsca wybuchu w praktyce

Data publikacji 07.11.2011

Na szkolnej strzelnicy zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu oględzin miejsca wybuchu, w których wzięli udział słuchacze kursu specjalistycznego ...

Oględziny miejsca wybuchu w praktyce Na szkolnej strzelnicy zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu oględzin miejsca wybuchu, w których wzięli udział słuchacze kursu specjalistycznego dla policjantów kierujących zespołami oględzinowymi. Jego uczestnikami było dziewiętnastu funkcjonariuszy z wydziałów dochodzeniowo-śledczych oraz komórek techniki kryminalistycznej komend wojewódzkich Policji z całej Polski. W szkoleniu uczestniczył również funkcjonariusz Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Oględziny miejsca wybuchu w praktyce Zajęcia przeprowadzili specjaliści zespołu minersko-pirotechnicznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz ekspert fizykochemii z poznańskiego Laboratorium Kryminalistycznego.

Ćwiczenia praktyczne poprzedzane zostały wykładem dotyczącym specyfiki kryminalistycznego badania miejsca wybuchu. W dalszej kolejności słuchacze pracowali w grupach, poddając badaniu miejsce, gdzie wcześniej doszło do wybuchu samochodu. Mieli oni za zadanie m.in. pobrać próbki podłoża, zidentyfikować części urządzenia wybuchowego, ujawnić ślady kontaktu materiału wybuchowego z podłożem, udokumentować czynności w formie protokołu oględzin, szkiców, dokumentacji fotograficznej lub filmowej.

Nad całością prowadzonych czynności opiekę merytoryczną sprawowali wykładowcy Zakładu Kryminalnego Szkoły.

Oględziny miejsca wybuchu w praktyce Oględziny miejsca wybuchu w praktyce Oględziny miejsca wybuchu w praktyce Oględziny miejsca wybuchu w praktyce

autorzy: Marzena Brzozowska, Anna Fons

(30.09.11)