Warsztaty doskonalące

Data publikacji 31.05.2011

Zakończyliśmy pierwszą w tym roku edycję warsztatów szkoleniowych w zakresie zwalczania przestępczości przeciwko mieniu. Ich uczestnikami byli ...

Warsztaty doskonalące Zakończyliśmy pierwszą w tym roku edycję warsztatów szkoleniowych w zakresie zwalczania przestępczości przeciwko mieniu. Ich uczestnikami byli funkcjonariusze wszystkich garnizonów policyjnych w kraju.

Podczas zajęć prowadzonych przez wykładowców Zakładu Kryminalnego Szkoły, przedstawicieli Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Biura Kryminalnego KGP oraz eksperta mechanoskopii z Laboratorium Kryminalistycznego KSP, uczestnicy warsztatów zgłębiali taktykę przeprowadzania czynności oględzinowych na miejscach przestępstw przeciwko mieniu, ze szczególnym uwzględnieniem wybranych śladów kryminalistycznych (daktyloskopijnych, mechanoskopijnych, traseologicznych i biologicznych) oraz możliwości ich wykorzystania. Odrębne zajęcia poświęcono kwalifikowaniu stanów faktycznych w sprawach o przestępstwa kradzieży i kradzieży z włamaniem w aspekcie aktualnego orzecznictwa sądowego oraz wykorzystania metod i form pracy operacyjnej w procesie wykrywczym.

Warsztaty doskonalące Istotne znaczenie miały także zajęcia praktyczne z zakresu oględzin symulowanych miejsc przestępstw przeciwko mieniu. Uczestnicy warsztatów samodzielnie ujawniali i zabezpieczali ślady kryminalistyczne, sporządzali obowiązkową dokumentację procesową i techniczną, na podstawie której omawiano najczęściej popełniane błędy. Doskonalenie tych umiejętności miało na celu podniesienie jakości czynności prowadzonych na miejscu przestępstwa i wykroczenia w sprawach przeciwko mieniu.

autor: Leszek Koźmiński

(24.05.11)