Oszustwa na Allegro i Olx

Klasyczne oszustwa, kradzieże kont/tożsamości, oszustwa związane z wykorzystaniem funkcjonalności serwisu, wyłudzenia ratalne, carding, oszustwa przy użyciu e-waluty i systemów płatności, Program Ochrony Kupujących, bezpieczeństwo transakcji internetowych i system komunikowania się Policji, w ramach współpracy, z Działem Bezpieczeństwa Grupy Allegro i Olx - to kwestie, które zostały poruszone podczas prelekcji zrealizowanej w dniu 12 lutego dla słuchaczy kursu specjalistycznego dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności dochodzeniowo-śledcze.


Zajęcia przeprowadził Jakub Pepłoński - kierownik ds. Współpracy z Organami Ścigania Grupy Allegro oraz Wojciech Kiszka z Olx Group.

Allegro to największy serwis transakcji on-line w Europie Środkowo-Wschodniej, natomiast Olx to największy w Polsce internetowy serwis darmowych ogłoszeń lokalnych, a ponieważ skala oszustw dokonywana za ich pośrednictwem jest coraz większa, stanowi to problem również dla samej Policji, która zmaga się z tego rodzaju przestępczością, prowadząc postępowania przygotowawcze. 

Do zadań Grupy Allegro oraz Olx Group należy między innymi przygotowywanie analiz w sprawach prowadzonych przez organy ścigania, reprezentowanie serwisu przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz działalność edukacyjna, w tym szkolenie funkcjonariuszy Policji, sędziów i prokuratorów, przejawem czego była właśnie wizyta naszych gości w Szkole Policji w Pile.

Jest to już kolejna edycja tego rodzaju spotkań zorganizowanych przez Zakład Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Pile, gdzie słuchacze, w ramach zajęć programowych, mają możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy z zakresu przestępstw popełnianych przy wykorzystaniu sieci internetowej. Współpraca pomiędzy Szkołą a Allegro i Olx odbywa się na podstawie porozumienia z dnia 30 marca 2017 r.

ZSK/Sebastian Wegner
 

Powrót na górę strony