Rozpoznawanie oszustw i nadużyć

Data publikacji 08.06.2011

Wyłudzanie odszkodowań jest procederem, który powoduje duże straty na szkodę zakładów ubezpieczeń. Praktyki tego typu w ostatnich latach znacząco ...

Rozpoznawanie oszustw i nadużyć Wyłudzanie odszkodowań jest procederem, który powoduje duże straty na szkodę zakładów ubezpieczeń. Praktyki tego typu w ostatnich latach znacząco się nasiliły, a sposoby, które stosują oszuści przybrały wyrafinowane formy.

Warto jednak wspomnieć, że wyłudzenie odszkodowania jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności. Stanowi tak art. 298 § 1 kodeksu karnego, który mówi ?Kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.?

Nie tak dawno, bo na początku roku, na południu kraju głośna była sprawa, w której aż 60 osób brało udział w zorganizowanym procederze wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych z tytułu ubezpieczeń w zakresie OC i AC. Jak się okazało w procederze tym brali udział nie tylko kierowcy ? właściciele pojazdów, ale również rzeczoznawca, agent ubezpieczeniowy, właściciele warsztatów samochodowych. Właśnie z tego względu, że niekiedy do grona osób pragnących wzbogacić się w łatwy sposób dołączają osoby, które powinny stać na straży interesów własnych firm, podejmowanie różnego rodzaju działań mających na celu ograniczenie tego rodzaju praktyk nadal sprawia, że duża ich część pozostaje niewykryta. Jednak w interesie nas wszystkich powinno być, aby tego typu niewykrytych spraw było jak najmniej.

Rozpoznawanie oszustw i nadużyć Jednym z zadań, które pomoże zapewne w ujawnianiu podobnych spraw jest wyszkolenie funkcjonariuszy Policji zajmujących się przestępczością gospodarczą. A jak się uczyć, to od profesjonalistów, którzy na co dzień mają do czynienia z podobnymi sprawami. Jedną z takich osób jest kom. Marek Błoński z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Warszawie CBŚ KGP, który w ciągu dwóch dni prowadził zajęcia z grupą 34 policjantów, przebywającej w Szkole na blisko 3-miesięcznym kursie specjalistycznym. Zajęcia, z zakresu przestępstw na szkodę przedsiębiorców ubezpieczeniowych, zostały wzbogacone licznymi przykładami nowych trendów dotyczących tej przestępczości oraz taktyką realizacji prowadzonych spraw z tego zakresu.

(21.08.09)

Powrót na górę strony