Primus inter pares

Data publikacji 08.06.2011

Posterunkowy Arkadiusz Chojnacki z Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy otrzymał dziś z rąk Komendanta Szkoły, insp. Jerzego Powieckiego świadectwo ...

Primus inter pares Posterunkowy Arkadiusz Chojnacki z Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy otrzymał dziś z rąk Komendanta Szkoły, insp. Jerzego Powieckiego świadectwo ukończenia szkolenia z wyróżnieniem, czyli z tzw. czerwonym paskiem. Post. Chojnacki jest jednym z 35 policjantów, którzy przez blisko 4 miesiące uczestniczyli w szkoleniu zawodowym podstawowym dla policjantów po służbie kandydackiej.

Primus inter pares Służba kandydacka trwa 12 miesięcy i jest pewnego rodzaju ścieżką doboru do Policji. Każdy, kto jest w wieku poborowym i legitymuje się średnim wykształceniem, może zgłosić się do komendy wojewódzkiej Policji, gdzie przejdzie test sprawności fizycznej, a następnie zostanie sprawdzony w rejestrach karnych. Primus inter pares Kolejnym etapem są badania lekarskie w szpitalu resortowym. W końcowej części służby w oddziale prewencji, osoby, które zdecydują się związać z Policją, muszą zaliczyć test psychologiczny oraz rozmowę kwalifikacyjną. Pozytywne wynik postępowania kwalifikacyjnego daje możliwość przyjęcia do służby w Policji.

Primus inter pares Osoby odbywające służbę kandydacką zaliczają w jej ramach elementy szkolenia podstawowego, zapoznając się m.in. z takimi zagadnieniami jak: Primus inter pares ustalanie okoliczności różnych zdarzeń i zabezpieczenie ich miejsca, poszukiwanie osób i rzeczy, pełnienie służby w konwojach, taktyka i techniki interwencji, czyli posługiwanie się bronią służbową i środkami technicznymi będącymi na wyposażeniu policjanta. Szkolenie kończy egzamin, po którym jego uczestnicy sprawdzają swoją wiedzę w praktyce, pełniąc służbę patrolową w jednostkach terenowych Policji.

(30.07.09)