Niezwykły dziennik Piete Kuhr

Data publikacji 07.06.2011

Niezwykły dziennik Piete Kuhr ?Nazywają mnie Piete. Nie wyjawię swojego prawdziwego imienia, jest takie głupie. Nie, chociaż, moje imię to Elfrida, Frida. Mam 12 lat. Mieszkamy z moją babcią (Bertą Golz) w Pile, w okręgu poznańskim. (?) Dzisiaj mamy 1 sierpnia 1914 r. Od dzisiaj Niemcy są w stanie wojny. Moja mama poradziła mi, bym pisała pamiętnik o wojnie. (?) Kiedy będę miała pięćdziesiąt albo sześćdziesiąt lat to, co napisałam jako dziecko, będzie wydawało się dziwne. Ale to będzie prawda, bo nie wolno pisać kłamstw w pamiętniku.?

Niezwykły dziennik Piete Kuhr Tak zaczyna się wojenny dziennik 12-letniej Piete Kuhr, znanej później w Europie jako Jo Mihaly - artystki, pisarki i działaczki społecznej. To właśnie niej poświęcony był kolejny wykład Jana Szwedzińskiego. Przybyli goście, wśród których znaleźli się mieszkańcy Piły i słuchacze Szkoły, mogli wysłuchać opowieści o Pile i jej mieszkańcach początku XX wieku. Spotkanie ilustrowane było prezentacją multimedialną i fragmentami tłumaczonego przez prelegenta dziennika. Pamiętnik Piete Kuhr to dokument o ponadczasowym antywojennym przesłaniu spisany w Pile, po raz pierwszy opublikowany w 1982 roku, następnie przetłumaczony na język angielski.

Piete Kuhr (pseud. Jo Mihaly) ? Elfride Alice Kuhr ? (1902 ? 1989) - urodzona w Pile (Schneidemühl) niemiecka pisarka i tancerka, działaczka społeczna, zaangażowana w walkę o prawa Cyganów, Żydów, uchodźców i robotników. Studiowała balet klasyczny i taniec nowoczesny. Występowała w teatrze i kabarecie. Była w czołówce niemieckich ekspresjonistycznych tancerzy. Działaczka opozycji antynazistowskiej, uczestniczka akcji pacyfistycznych w latach 30. i 40. Odmówiła nazistom przyjęcia tytułu ?Narodowej Tancerki Niemiec?. W celu uniknięcia więzienia, wyjechała z kraju i została jedną z najaktywniejszych postaci szwajcarskiej emigracji. Była założycielką różnych organizacji i stowarzyszeń. Autorka wielu powieści, słuchowisk, wierszy, opowiadań, artykułów, reportaży oraz książek dla dzieci i młodzieży (niektóre samodzielnie ilustrowała). Jej twórczość znali i cenili wielcy pisarze, np. Bertolt Brecht czy Thomas Mann.

Niezwykły dziennik Piete Kuhr Niezwykły dziennik Piete Kuhr

(29.05.09)