Nasz człowiek w błękitnym hełmie

Data publikacji 08.06.2011

W przeszłości pełnił funkcję doradcy kantonalnego ministra spraw wewnętrznych w Bośni, był także zastępcą szefa Regionalnego Centrum Operacyjnego w Kosowie i komendantem ...

Nasz człowiek w błękitnym hełmie W przeszłości pełnił funkcję doradcy kantonalnego ministra spraw wewnętrznych w Bośni, był także zastępcą szefa Regionalnego Centrum Operacyjnego w Kosowie i komendantem jednostki policji w Bośni. Ukończył socjologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracował jako starszy wykładowca w Zakładzie Prewencji Szkoły Policji w Pile, a dziś jest szkolnym radcą ds. zarządzania jakością. Mowa o podinsp. Bolesławie Wegenke, prelegencie wykład dla studentów pilskiej PWSZ, którzy niedawno odwiedzili naszą Szkołę.

Nasz człowiek w błękitnym hełmie W marcu minęło 16 lat odkąd polscy policjanci służą na misjach pokojowych poza granicami naszego kraju (m.in. w Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Gruzji i Liberii). Podczas wykładu studenci mieli okazję poznać historię konfliktu albańsko-serbskiego, dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących życia mieszkańców Bałkanów - rzeczy niezwykle interesujących, ponieważ o wielu z nich nie można przeczytać w książkach, a widzianych oczami neutralnego obserwatora. Podinspektor Wegenke, opowiedział także o szkoleniu, trudach i niebezpieczeństwach pracy policjantów kosowskich oraz tych, działających pod auspicjami sił międzynarodowych. Prelekcja ilustrowana była bogatym zbiorem fotografii oraz bałkańską muzyką.

Nasz człowiek w błękitnym hełmie Studenci mieli wiele pytań do prowadzącego. Pytali m.in. o zawiłości gramatyczno-leksykalne języków bałkańskich, perspektywy rozwoju w Kosowie, czy też warunki, które należy spełnić, aby móc służyć w błękitnych hełmach. Na zakończenie, wykładowca pilskiego PWSZ, prof. dr hab. Jacek Knopek, podarował podinsp. Wegenke, wyjątkowy prezent ? jedno z jego dzieł wraz z dedykacją.

(16.05.08)

Powrót na górę strony