Jak to się robi w Los Angeles?

Data publikacji 17.06.2011

Na zaproszenie szefa policji Los Angeles Williama Brattona, w dniach 8-16 września 2007 r. z oficjalną wizytą w tym mieście przebywała delegacja reprezentująca polską policję ...

Jak to się robi w Los Angeles? Na zaproszenie szefa policji Los Angeles Williama Brattona, w dniach 8-16 września 2007 r. z oficjalną wizytą w tym mieście przebywała delegacja reprezentująca polską policję, w składzie której był zastępca komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Witold St. Majchrowicz. Jak to się robi w Los Angeles? Wizyta była kontynuacją zapoczątkowanej wcześniej oficjalnej współpracy i wymiany szkoleniowej.

W trakcie pobytu polscy policjanci odwiedzili Akademię Policyjną (Los Angeles Police Academy) oraz wchodzące w jej skład Centrum Szkolenia Rekrutów Ahmanson (Ahmanson Recruiting Training Center), Jak to się robi w Los Angeles? gdzie m.in. zapoznali się z systemem szkolenia policjantów przygotowywanych do służby na ulicach Los Angeles oraz uczestniczyli w uroczystej promocji słuchaczy kursu podstawowego.

Jak to się robi w Los Angeles? Przedstawiciele polskiej policji mieli także okazję zapoznać się z modelem kontroli przestępczości, znanym w Stanach Zjednoczonych pod nazwą ?CompStat?. Jego istotą jest dążenie do zredukowania ilości przestępstw, poprawy zdolności operacyjnej jednostek policyjnych oraz bezpośrednia odpowiedzialność kadry kierowniczej za zwalczanie przestępczości w ich rejonach służbowych, a także rozmieszczenie sił i środków. Dlatego bardzo ważnym elementem tego systemu jest rozliczanie pracy komendantów rejonowych, w szczególności za organizację i efekty służby patrolowej.

Jak to się robi w Los Angeles? Ponadto amerykańscy policjanci scharakteryzowali metody zwalczania przestępczości zorganizowanej w Los Angeles (w szczególności gangów zajmujących się handlem narkotykami, wymuszaniem haraczy, prostytucją itp.), zaprosili swoich polskich kolegów do udziału w codziennej służbie Jak to się robi w Los Angeles? (w ramach patrolu zmotoryzowanego w dzielnicach turystycznych przylegających do wybrzeża Oceanu Spokojnego oraz patrolu lotniczego nad szczególnie zagrożonymi przestępczością rejonami LA), a także zaprezentowali zasady funkcjonowania Wydziału ds. Analizy Kryminalnej w Czasie Rzeczywistym i Sytuacji Krytycznych (Real-Time Analysis and Critical Response Division).

Jak to się robi w Los Angeles? Wyjątkową częścią wizyty było spotkanie z szefem policji Los Angeles Williamem Brattonem, kierującym obecnie jedną z największych jednostek policyjnych w USA (10.000 funkcjonariuszy). Jego doświadczenie i osiągnięcia zawodowe znane są na całym świecie. Do najbardziej znanych należy doprowadzenie do zdecydowanego spadku przestępczości w Nowym Yorku w latach 90. XX wieku, kiedy dowodził policją tego miasta.

Jak to się robi w Los Angeles? Jak to się robi w Los Angeles? Jak to się robi w Los Angeles? Jak to się robi w Los Angeles?

(19.09.07)