"Drzewo sandałowe" - tekst na dłuuuuuugi weekend

Data publikacji 16.06.2011

Drzewo sandałowe, zwane także sandałowcem (Santalum) charakteryzuje się wiecznie zieloną barwą liści i słodkim, lekko piżmowym zapachem. Z tego względu stanowi nutę ...

Drzewo sandałowe Drzewo sandałowe, zwane także sandałowcem (Santalum) charakteryzuje się wiecznie zieloną barwą liści i słodkim, lekko piżmowym zapachem. Z tego względu stanowi nutę zapachową wielu sławnych perfum. Zapach ten wykazuje również działanie kojące, odprężające i uspokajające. Jest także podstawowym składnikiem kadzideł, mydeł, balsamów, aromatycznych olejków i.... afrodyzjaków. Jako najbardziej znane drzewo Indii, drzewo sandałowe, występuje w stanie dzikim w południowo - wschodniej Azji, Australii, na wyspach Oceanu Spokojnego. Rośnie także...na jednym z dziedzińców Szkoły Policji w Pile! Mianem Drzewa sandałowego określany jest... piękny jarząb (!), na którym od niepamiętnych czasów (powiedzmy od kilkunastu lat) słuchacze - absolwenci pilskiej Szkoły Policji, po zakończonym szkolenia "wieszają" swoje obuwie sportowe, sandały i kapcie. Drzewo sandałowe Czynią to na pamiątkę i aby wrócić jeszcze raz w to samo miejsce (patrz pieniążki wrzucane do Fontanny di Trevi). Korona drzewa znajduje się na wysokości drugiego piętra, więc "upiększanie" drzewa nie jest wcale sprawą prostą. Niektórzy twierdzą (przekaz ustny), że tradycja ta przywędrowała do Szkoły z wojska. Warto również wspomnieć, że na "drzewie sandałowym", oprócz butów świeżo upieczonych, młodych funkcjonariuszy, "rośnie" obuwie należące do emerytowanych pracowników i kadry Szkoły. Wieść gminna niesie, że ostatnio drzewo "zaowocowało" obuwiem należącym do jednego z podinspektorów (dla niewtajemniczonych - major).

Drzewo sandałowe Drzewo sandałowe Drzewo sandałowe Drzewo sandałowe

(27.04.07)